Přes 130 zemí, více než 2800 firem. Prezident Zeman se zúčastnil zahájení veletrhu v Šanghaji

Prezident Miloš Zeman se zúčastnil slavnostního zahájení dovozního veletrhu China International Import Expo (CIIE), který se koná tento týden v Šanghaji. První ročník veletrhu konaného v jednom z největších výstavních komplexů na světě má podpořit dovoz zahraničních výrobků a služeb do Číny a zbavit ji pověsti země, která se soustředí především na export.

Šanghaj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident České republiky Miloš Zeman se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem | Zdroj: Twitter Jiřího Ovčáčka

Zeman na svou čtvrtou návštěvu Číny ve funkci přiletěl v neděli, kdy se zúčastnil večeře pořádané čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Společně v pondělí mají v plánu navštívit českou expozici. Na odpoledne má česká delegace včetně čtveřice ministrů naplánováno bilaterální jednání s čínskou stranou. Hovořit by se mělo především o obchodní spolupráci a projektu nové Hedvábné stezky.

Zeman zahájil návštěvu Číny večeří pořádanou Si Ťin-pchingem, zmínil i téma nové Hedvábné stezky

Číst článek

Národní expozice má za cíl prezentovat české průmyslové dědictví a úspěšné obory. Na expozici jsou mimo jiné exponáty ze skláren Moser a Rückl Crystal, klavír společnosti Petrof, modely automobilek Tatra Truck či Škoda, která v Šanghaji představuje svůj první model SUV Kodiaq GT, určený výhradně pro čínský trh. Zastoupeny jsou i firmy z odvětví hraček, letectví a potravinářství.

Česká expozice má být koncipovaná jako otevřený, sdílený prostor, který bude sloužit ke komplexnímu představení České republiky v oblastech průmyslu a obchodu, investic, cestovního ruchu, zemědělství a gastronomie, kultury a vzdělávání.

S Čínou je třeba vést pragmatický dialog, patří tam i lidská práva, řekl Petříček v Šanghaji

Číst článek

Veletrhu CIIE s podtitulem „Nová éra, společná budoucnost“ se podle organizátorů účastní přes 130 zemí a jejich regionů, 80 z nich včetně Česka se prezentují národními pavilony. Na veletrh se přihlásilo přes 2800 firem, Zemana ve zvláštním letadle doprovodila do Číny šedesátičlenná delegace vedená Hospodářskou komorou ČR.

Veletrh se odehrává v jednom z největších výstavních komplexů na světě National Exhibition and Convention Center na celkové ploše 240 000 metrů čtverečních. Výstava je rozdělena na národní zónu o zhruba 30 000 metrech čtverečních a komerční zónu, která zabírá zbytek dostupných prostor. Česko se prezentuje na zhruba 590 metrech čtverečních.

Česká republika má s Čínou dlouhodobě velký obchodní deficit. Český export loni dosáhl 56 miliard korun, import z Číny 475 miliard.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme