Zeman jednal s čínským prezidentem o novodobé Hedvábné stezce

Zástupci České republiky v přítomnosti českého a čínského prezidenta podepsali tři dokumenty o spolupráci v ekonomické či zdravotní oblasti. Ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček z ČSSD podepsal mimo jiné memorandum o koordinaci projektů, které se týkají takzvané Hedvábné stezky.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dárek pro hosta, který vážil dalekou cestu: čínský prezident Si předává Miloši Zemanovi svou autorskou knihu.

Dárek pro hosta, který vážil dalekou cestu: čínský prezident Si předává Miloši Zemanovi svou autorskou knihu. | Zdroj: Reuters

Miloš Zeman, který v pátek zahájil návštěvu Číny, a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching se v Pekingu sešli společně se členy svých národních delegací. Na závěr asi půlhodinové schůzky bylo podepsáno memorandum o spolupráci malých a středních podniků a memorandum o společné koordinaci jednotlivých projektů navázaných na novodobou Hedvábnou stezku.

Stezkou chce Čína lépe propojit Asii s Evropou i Afrikou a navázat na tradici starověké a středověké Hedvábné stezky – spojnice, po které z východní Asie přes střední Asii mířilo do Středomoří mimo jiné právě hedvábí.

'O propuštění Kajínka rozhodnu po návratu z Číny', slíbil prezident Zeman

Číst článek

Ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák řekl, že memorandum počítá se vznikem pravidelně se scházející skupiny, která by nejspíš fungovala na vládní úrovni. Jejím úkolem má být vyhodnocování vývoje konkrétních projektů.

Zeman na setkání se svým čínským protějškem řekl, že jeho delegace s sebou přivezla 38 projektů, z nichž část bude podepsána během jeho nynější čínské návštěvy a část v létě na česko-čínském obchodním fóru. Výstavbě Hedvábné stezky se věnovala podstatná část dnešního setkání delegací.

Zástupci ministerstev zdravotnictví v pátek také v přítomnosti prezidentů podepsali akční plán spolupráce obou institucí na období 2017-2019.

Zeman se rovněž setkal s předsedou čínské komise pro dohled nad bankami Kuo Šu-čchingem, se kterým hovořil o působení bank a bankovní spolupráci. Jedna z největších světových bank, čínská ICBC, již získala od České národní banky licenci pro zřízení své pobočky v Česku.

Miloš Zeman a Si Ťin-pching na ceremoniálu ve Velké síni lidu v Pekingu. | Zdroj: Reuters

Zeman společně s Havlíčkem a dalšími členy delegace mluvil také s vedením čínské polečnosti Linglong Tire. Ta plánuje v Polsku, na Slovensku nebo právě v Česku postavit továrnu na výrobu pneumatik. Její zástupci se nedávno byli podívat na průmyslovou zónu v Mošnově na Novojičínsku.

Investice v řádu miliard korun by mohla dát práci až 1500 lidem. Podle informací ČTK se právě o tomto projektu při pátečním setkání podrobně hovořilo, konečné rozhodnutí ale čínská společnost neoznámila.

Čínský projekt novodobé Hedvábné stezky předpokládá rozsáhlou hospodářskou spolupráci Pekingu s asijskými a evropskými státy, v plánu je rozvoj železniční, námořní i ekonomické a průmyslové infrastruktury.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme