Volby v Česku? Populista zůstává prezidentem, Putinův přítel vyhrál, píší média

Populista zůstává prezidentem, píše server německého deníku Süddeutsche Zeitung o vítězství Miloše Zemana v českých prezidentských volbách. Web listu Bild zase konstatuje, že hlasování vyhrál přítel ruského prezidenta Vladimira Putina. Bruselský server Politico považuje Zemanovo vítězství za špatnou zprávu pro Evropskou unii, ale za dobrou pro Andreje Babiše (ANO).

Praha/Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman v druhé přímé volbě obhájil funkci prezidenta republiky. | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Jasné vítězství Zemana přišlo jako překvapení: Většina průzkumů před volbami předpokládala, že se s náskokem několika procentních bodů stane vítězem vyzyvatel (Jiří) Drahoš,“ uvádí server Süddeutsche Zeitung.

Podle něj zřejmě Zemanovi pomohla na Česko vysoká volební účast 66,6 procenta. Především na vesnicích a malých městech, kde má Zeman vyšší podporu, šly podle něj hlasovat statisíce lidí, kteří v prvním kole nevolili.

Detailní výsledky si můžete přečíst ZDE. Pokud vás zajímá, jak volili vaši sousedi, nejporobnější mapu výsledků 2. kola prezidentské volby najdete ZDE.

Putinův přítel vyhrál

„Vítězství prezidenta, který v uplynulých letech často vystupoval populisticky a skepticky vůči EU, by mohlo posílit jeho politický kurs - a spolurozhodne také o tom, kdo bude Česku do budoucna vládnout,“ je přesvědčen list, podle něhož je Zeman politickým spojencem premiéra Andreje Babiše, který také zastává populistickou a euroskeptickou politiku.

Nejčtenější německý deník Bild, který svůj článek nazval „Putinův přítel vyhrál volby v Česku“, si zase všímá Zemanovy blízkosti k Rusku.

„Zeman platí za proruského, zatímco Drahoš chce členskou zemi EU a NATO orientovat silněji na Západ,“ píše list a připomíná také Zemanův tvrdý postoj proti přijímání uprchlíků.

Zemanova vztahu k Rusku a migraci si všimla také sledovaná zpravodajská relace Tagesschau, která zprávu o českých prezidentských volbách odvysílala jako čtvrtou v pořadí. „Byl považován za favorita a nakonec se také těsně prosadil,“ uvedl v ní zpravodaj ARD, podle něhož Zeman bodoval hlavně na venkově a u starších voličů.

„S prezidentskou volbou byla u mnoha Čechů spojena naděje na politickou změnu. Ale v Miloši Zemanovi se znovu prosadil politik starých elit,“ konstatoval.

Českým prezidentským volbám se věnují i další německá média, která většinou čerpají z agenturních zpráv. Články se tak často liší především titulkem.

„Zastánce migrační tvrdé linie Miloš Zeman znovuzvolen prezidentem,“ nadepsal zprávu o českých volbách server listu Die Welt. „Proruský kandidát Zeman znovuzvolen jako český prezident,“ konstatuje zase v titulku web magazínu Focus.

Špatná zpráva pro unii

Za špatnou zprávu pro Brusel označil vítězství Miloše Zemana v prezidentských volbách bruselský server Politico. Obhájce úřadu podle něj skoro pořád s Evropskou unií nesouhlasí, zejména v otázce migračních kvót a sankcí proti Rusku.

Šéf ČEZu u Zemana. 'Tykáme si od doby, kdy začínal, přišel jsem ho podpořit,' vysvětluje Beneš

Číst článek

Dobrou zprávou je podle Politica Zemanovo vítězství naopak pro premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO).

Bruselský zpravodajský server připomněl prezidentova slova, že v případě znovuzvolení dá Babišovi dostatek času na dojednání většinové podpory pro nový kabinet. Bude tak moci vytvořit stabilní vládu, hlásí z bruselu zpravodaj ČRo Filip Nerad.

Belgický deník La Libre naopak cituje českého analytika Jiřího Peheho, podle kterého Zemanovo vítězství znamená konec pevné aliance mezi prezidentem a premiérem.

Další belgické a nizozemské listy jako De Standaard nebo De Telegraaf zdůrazňují proruskou orientaci staronové hlavy státu. Jako důvod úspěchu Zemanovy kampaně považují sázku na téma migrace.

Filip Nerad, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme