Zeman v Maďarsku navštívil jadernou elektrárnu Paks, doprovodili ho i zástupci energetických firem

Jedinou jadernou elektrárnu v zemi navštívil ve čtvrtek v poslední den své třídenní cesty do Maďarska český prezident Miloš Zeman. V elektrárně nedaleko města Paks se sešel s ministrem bez portfeje Jánosem Sülim, který je zodpovědný za plánování, výstavbu a zprovoznění dvou nových jaderných bloků. Paks má nyní čtyři reaktory, které jsou v provozu od 80. let minulého století.

Budapešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman na návštěvě maďarské jaderné elektrárny | Zdroj: Twitter Jiřího Ovčáčka

Na místo asi sto kilometrů jižně od Budapešti se Zemanem dorazila také zhruba polovina z třiceti českých podnikatelů, kteří prezidenta do Maďarska doprovodili. Jedná se především o zástupce energetických a strojírenských firem.

‚Obránci evropské kultury.‘ Zeman v Budapešti velebil Maďary a migrační krizi přirovnal k invazi Osmanů

Číst článek

O spolupráci v jaderné energetice mluvil Zeman už ve středu i s maďarským prezidentem Jánosem Áderem a premiérem Viktorem Orbánem. V úterý, na počátku své návštěvy Maďarska, vyjádřil prezident naději, že by se mohly české podniky na výstavbě dvou nových jaderných bloků podílet jako subdodavatelé.

Elektrárna Paks je v provozu od roku 1982. Nyní má čtyři reaktory, které pokrývají asi polovinu energetické potřeby Maďarska. Maďarský stát ale plánuje přidat dva další bloky. Postavit je má ruský koncern Rosatom.

Projekt chce vláda financovat pomocí ruské půjčky ve výši deseti miliard eur (přes 257 miliard korun). Kvůli tomu někteří západní politikové Maďary kritizují.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme