Můj čínský poradce Jie Ťien-ming není ve vězení, řekl Zeman. V Pekingu se s ním ale nesetkal

Poradce českého prezidenta Jie Ťien-ming, kterého čínské úřady vyšetřovaly kvůli podezření z hospodářské kriminality, není podle Miloše Zemana ve vězení. V neděli to řekl novinářům na závěr své páté návštěvy Číny. S poradcem, kterého i přes vyšetřování odmítl odvolat, se nesetkal.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizováno Peking (Aktualizováno: 8:20 28. 4. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Byl jsem informován, že můj poradce není ve vězení. Jestliže není ve vězení a jestliže naopak vyjednává právě se společností CITIC o odkupu některých majetkových podílů, tak z toho logicky vyplývá, že je na svobodě,“ řekl Zeman. Dodal, že se nesetkali, protože nebyl čas.

Jie Ťien-ming byl zakladatelem a předsedou společnosti CEFC, která v České republice oznámila mnohamiliardové investice. Ještě před jejich dokončením ho ale čínské úřady začaly vyšetřovat. Podezíraly ho z hospodářské kriminality. Zeman ho opakovaně odmítl z funkce poradce odvolat do doby, než bude z něčeho reálně obviněn nebo odsouzen. Aktiva CEFC poté převzala čínská státní společnost CITIC. 

Zeman v Pekingu podpořil Hedvábnou stezku, postrádá ale debatu o rizicích projektu

Číst článek

Schůzka s prezidentem

Prezident se v Pekingu setkal s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Na jednání ho doprovodila skupina českých ministrů, v delegaci byli také finančníci Pavel Tykač a Jiří Šmejc nebo hokejista Jaromír Jágr s bývalým fotbalovým reprezentantem Pavlem Nedvědem.

Zeman na začátku jednání řekl, že není žádná jiná země, kam by jezdil tak často. Do Číny přicestoval již popáté. Čínskému prezidentovi poté představil část delegace. Zmínil představitele firmy Home Credit, která v Číně poskytuje půjčky, nebo Jágra, který by se mohl stát jednou z tváří zimních olympijských her pořádaných Pekingem v roce 2022.

Poté zmínil, že je spokojen s jednáními s čínskou společností CITIC, která v Česku převzala projekty firmy CEFC. Zakladatel CEFC, a zároveň poradce prezidenta Zemana, Jie Ťien-ming je v Číně vyšetřován kvůli hospodářským deliktům.

Zeman se v Pekingu sešel s Putinem. Oba se zúčastní konference o nové Hedvábné stezce

Číst článek

Investice v Číně

Podle Zemanova mluvčího Jiřího Ovčáčka mají být hlavním tématem setkání prezidentů například české investice v Číně. Zeman je podle něj chce podpořit, hovořit chce ale také o čínských investicích v České republice. Zmínil například formu PPP projektů, do kterých se zapojují soukromí investoři. Premiér Andrej Babiš nedávno navrhnul, aby čínské firmy tímto způsobem postavily úseky dálnice D3 vedoucí z Prahy na České Budějovice.

V české prezidentské delegaci byl také Tykač, jehož energetická skupina Sev.en Energy v neděli v Pekingu uzavřela dohodu s firmou China Huaneng Group, jednou z nejvýznamnějších čínských energetických společností.

Na závěr přijetí v pekingské Velké síni lidu končící ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková podepsala dvě memoranda. Jedno počítá se vznikem nové pobočky agentury CzechTrade, druhé aktualizuje seznam bilaterálních projektů obou zemí v rámci projektu nové Hedvábné stezky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme