Zeman zamíří na podzim na západ. Podle Jindráka navštíví Německo

Prezident Miloš Zeman na podzim pojede na návštěvu Německa. Na výroční členské schůzi Česko-německé obchodní a průmyslové komory to v pondělí řekl ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolf Jindrák. Podstatná část návštěvy bude věnována ekonomické spolupráci, řekl. Přesný termín cesty neuvedl.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman | Foto: David Neff / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Jindrák připomněl, že loni byl v Česku na návštěvě nově zvolený německý prezident Frank-Walter Steinmeier. „Chystáme reciproční cestu pana prezidenta Zemana na podzim letošního roku do Německa,“ uvedl. „Myslím si, že ekonomická součást té návštěvy bude velmi důležitá, velmi silná,“ doplnil. Připomněl, že podnikatelská delegace provázela Zemana i při jeho první cestě do Berlína v roce 2013.

Prezident Zeman se na podzim opět chystá do Číny. Navštívit by měl veletrh pro importéry

Číst článek

Jindrák v pondělí zdůraznil, že česko-německé vztahy jsou významné z hlediska obchodu, protože do Německa míří třetina českého exportu a Česko je pro Německo desátý největší obchodní partner. Spolupráce má význam i v politické rovině, když obě země mohou prosazovat společné zájmy v Evropské unii. Jindrák podotkl, že i přes rozdílné názory v otázce migrace se Česko a Německo v řadě evropských problémů shodnou. Jako příklad uvedl otázku rozpočtové disciplíny.

Zeman navštívil Německo v roce 2013 jako nově zvolená hlava státu. Opětovně byl u západních sousedů v roce 2014, kdy se v Lipsku účastnil vzpomínkových akcí u příležitosti 25. výročí pádu komunistického režimu ve střední Evropě. Byla to jeho zatím poslední cesta do Německa.

Podle některých komentátorů má Zeman rezervovaný vztah s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Prezident ji opakovaně kritizoval kvůli jejímu postupu v uprchlické krizi, výrazně se liší i jejich vyjádření ohledně Evropské unie a prohlubování její integrace. Po letošním Zemanově znovuzvolení mu Merkelová gratulovala až po několika dnech, zatímco premiérovi Andreji Babišovi (ANO) ke jmenování do funkce v prosinci blahopřála obratem.

Po Slovensku a Polsku

Zeman po svém lednovém opětovném zvolení prezidentem navštívil Slovensko a Polsko. Prezident dříve uvedl, že by chtěl v prvním roce po svém nástupu do úřadu navštívit všechny sousední státy, tedy ještě Německo a Rakousko, a také „čestného souseda“ Maďarsko.

Zeman se v Tatrách sešel s Kiskou. Chce řešit výstavbu Českého domu v Bratislavě

Číst článek

Na setkání s hlavou západoevropské země se Zeman naposledy vypravil před rokem, kdy ho v Londýně přijala britská královna Alžběta II. Poslední jeho státní návštěvou země západní Evropy byla v prosinci 2016 cesta do Portugalska. Loni v říjnu také vystoupil ve Štrasburku před Parlamentním shromážděním Rady Evropy.

Podle Jindráka se Zeman chystá letos navštívit také Izrael. V pondělí šéf zahraničního odboru Hradu řekl, že se tato návštěva uskuteční pravděpodobně v listopadu. Prezident by měl v rámci cesty otevřít centrum agentury CzechInvest v Jeruzalémě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme