Zeman v Německu jednal hlavně o ekonomice. Vyslovil se proti Trumpovým clům a pro zrušení sankcí s Íránem

Za velmi úspěšnou považuje prezident Miloš Zeman svou třídenní návštěvu Německa. Jak s kancléřkou Angelou Merkelovou, tak s prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem v pátek jednal především o hospodářství. Migrace byla jen okrajovým tématem. Návštěva se podle hlavy státu obešla bez incidentů.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman s německým prezidentem Frank-Walterem Steinmeierem

Miloš Zeman s německým prezidentem Frank-Walterem Steinmeierem | Foto: Fabrizio Bensch | Zdroj: Reuters

„Jsem rád, že jsme se opět viděli, bylo to přátelské setkání,“ uvedl Zeman o zhruba půlhodinové schůzce s šéfkou německé vlády, která ho v pátek přivítala v češtině slovy „dobrý den“. „Paní kancléřka mě vždy zdraví česky, takže mě to potěšilo, ale nepřekvapilo,“ poznamenal český prezident na adresu 64leté političky, která kdysi studovala v Česku.

Zeman řekl, že vždy s Merkelovou rád komunikuje a diskutuje, i když tentokrát „ani ne tak o migrační krizi, jako právě o ekonomických vztazích“. S kancléřkou se v této oblasti shodl například v tom, že protekcionistická opatření škodí vždy oběma stranám.

Zeman zahájil návštěvu Německa schůzkou s bývalým eurokomisařem Verheugenem. V pátek se sejde s Merkelovou

Číst článek

Téma migrace podle Zemana „mizí z pohledu obou typů politiků, neboť paní kancléřka sama uznala, veřejně uznala, že kvóty jsou chyba.“ Český prezident řekl, že nikomu nechce vyčítat jeho minulé omyly, ale stačí mu, že je dotyčný přiznal a že už se nebudou opakovat.

Merkelová ale zatím podle všeho výslovně neuznala, že by kvóty byly chybou. Kancléřka stále prosazuje solidární rozdělení běženců v Evropě a kriticky vidí především fakt, že rozhodnutí o kvótách bylo v roce 2015 prosazeno navzdory odporu několika členských zemí, mezi nimiž bylo i Česko. To podle ní nepřispělo ke smíru v Evropě.

Česká republika má zájem obchodovat s Íránem. Zeman je proto přesvědčen, že by bylo dobré zrušit sankce. „Česká republika a české firmy mají zájem obchodovat s Íránem a já jsem zde od toho, abych hájil české národní zájmy,“ uvedl k postoji, který během jednání s kancléřkou Angelou Merkelovou i dalšími německými politiky zastával.

Jednání o clech

Zkritizoval přitom Trumpovu politiku zvyšování cel. Už v první lekci na vysoké škole se podle Zemana studenti učí, že protekcionismus je zhouba a že cla škodí oběma stranám. „Jak víte, Spojené státy se rozhodly, že budou sankcionovat ty evropské firmy, které budou obchodovat s Íránem,“ připomněl Zeman novinářům.

Kancléřce říkal i to, že ten, kdo zavádí cla na ocel proto, aby povzbudil domácí automobilový průmysl, si musí uvědomit, že auto je složeno z ocelových plechů, což se tedy odrazí v růstu nákladů. Merkelová s tím prý souhlasila.

Česko se musí postavit za Maďarsko. Politické zásahy z EU mohou v budoucnu mířit i na něj, řekl Zeman

Číst článek

O ekonomice, situaci v Evropské unii a česko-německých vztazích Zeman diskutoval se svým německým protějškem Steinmeierem. Ten se ho také dotázal na český postoj k otázce válečných reparací, o nichž teď mluví Polsko. Zeman zopakoval, že Česká republika nevidí důvod zabývat se touto otázkou. Zdůraznil také, že se minulost má ponechat historikům.

V pátek ještě bude Zeman jednat s bývalým sociálnědemokratickým kancléřem Gerhardem Schröderem.

‚AfD je proti Benešovým dekretům‘

Při následném setkání s novináři se Zeman vyjádřil pro pokračování současné německé koalice konzervativní unie CDU/CSU a sociálních demokratů (SPD). Alternativa pro Německo (AfD) je podle něj proti Benešovým dekretům, což není v českém národním zájmu.

„Samozřejmě, že AfD je protiimigrační, a to je mi nesporně sympatické,“ podotkl český prezident při hodnocení německé politické scény. „Je ale dobré přečíst si její program jako celek a najednou zjistíte, že AfD odsuzuje Benešovy dekrety,“ uvedl.

Na základě Benešových dekretů byli po druhé světové válce sudetští Němci v Československu zbaveni občanství i majetku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme