Nebezpečné pro Evropu, toxické pro Visegrád, píše o vítězství Zemana zahraniční tisk

O vítězství Miloše Zemana v druhém kole prezidentských voleb se píše nejen v domácím tisku, ale taky na stránkách zahraničních novin.

Tento článek je více než rok starý.

Berlín/Paříž/Vídeň/Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman byl opět zvolen prezidentem republiky.

Miloš Zeman byl opět zvolen prezidentem republiky. | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Frankfurter Algemaine Zeitung se zamýšlí nad tím, jestli se Miloš Zeman ve svém druhém volebním období změní. Připomíná například to, že po svém nástupu do úřadu před pěti lety nechal český prezident vyvěsit na Pražském hradě vlajku Evropské unie. Později se z něj ale podle německého deníku stal pravicový populista. Süddeutsche Zeitung zase označil Zemana za nebezpečí pro Evropskou unii, kterému se Berlín dostatečně nevěnuje.

Gratulace z domova i ze zahraničí. Zemanovi poblahopřál Putin i Kiska, Brusel mlčí

Číst článek

Francouzi si zase v listu Le Monde mohli přečíst o Jiřím Drahošovi. Deník si všímá, že mu podporu vyslovila většina neúspěšných kandidátů z prvního kola. Část jejich voličů se ale podle francouzského listu jejich doporučením neřídila. Le Figaro pak píše o tom, že Češi Miloše Zemana zvolili i přes nepotvrzená obvinění o podivném financování kampaně.

České prezidentské volby se dostaly dokonce i do indického Pune Mirror. Hlavním tématem článku tam je odmítavý postoj Miloše Zemana k migraci. Norský Verdens Gang dodává, že je Česko v politické krizi a připomíná hrozbu trestního stíhání pro premiéra v demisi Andreje Babiše z Hnutí ANO.

Slovenský deník SME má komentář s titulkem Zemanovo vítězství je pro Visegrád toxické a v textu stojí, že Zeman vyhrává v regionu, kde se kvůli Maďarsku na demokracii spíš jen hraje. List Pravda píše, že jenom "nebýt Zemanem" k jeho porážce nestačilo. Hospodárské noviny uvádí, že Zeman už Babiše nepotřebuje.  

Rakouský deník Die Presse se zabývá třeba tím, jak velkou roli hrálo při volbách téma migrace. Der Standard si zase všímá osoby Tomia Okamury a vysvětluje, kdo politik japonského původu vlastně je. Bulvární Kleine Zeitung popisují zemana jako 73letého politika známého dobrými vztahy s Ruskem a populistickými výroky, který má podporu venkova a skupin lidí s nízkými příjmy.

Ondřej Elbel, Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme