Zeman požádal Putina, aby pomohl osvobodit ukrajinského historika

Prezident Miloš Zeman usiluje o propuštění z vězení ukrajinského historika Igora Kozlovského. Toho v roce 2016 zatkli v tzv. Doněcké lidové republice a obvinili ho ze špionáže ve prospěch Kyjeva. Prezident Zeman požádal o pomoc ruského prezidenta Vladimíra Putina.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman při setkání se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem v Soči | Zdroj: Pražský hrad

Prezident napsal před půl rokem dopis vůdci doněckých povstalců Alexandru Zacharčenkovi, aby z humanitárních důvodů propustil Igora Kozlovského, autora více než 50 historických prací.

Kopie korunovačních klenotů, dobový nábytek, porcelán. Zeman v Moskvě zahájil výstavu o Pražském hradu

Číst článek

Zeman navrhuje, aby historika Kozlovského osvobodili v rámci chystané předvánoční výměny zajatců mezi ukrajinskými silami a rebely na východě Ukrajiny.

Dvaašedesátiletý Kozlovskij, duchovní, teolog a religionista, byl zatčen loni v lednu v Doněcku, byl obviněn ze špionáže a nezákonného držení zbraní a odsouzen na dva a půl roku vězení. Kozlovskij, který od začátku proruského povstání proti násilnostem protestoval, je nemocen. 

Absence jakékoli reakce z Doněcka na Zemanovu žádost prezidenta pohoršila. O takzvané Doněcké lidové republice se proto prezident napříště bude vyjadřovat nepříznivě.

Zeman se vrátil k aféře kolem článku na webu ruské armádní televize Zvezda, který vychvaloval sovětskou okupaci Československa v roce 1968. Poukázal na to, že text byl ze serveru stažen a na jeho místě se objevila pochvalná informace o takzvaném pražském jaru. Je to podle něj důkaz, že "novináři plně odpovídají charakteru prostitutek".

O prezidentských volbách, které jsou v Česku plánovány na leden a v Rusku na březen, Zeman s Putinem nehovořil. Jako bonmot prý jen poznamenal, že si není jist, zda dosavadní ruský prezident zvítězí se ziskem 70 nebo 80 procent.

mdo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme