Miloševič bude obviněn i z genocidy

Mezinárodní trestní tribunál rozšířil obvinění proti jugoslávskému exprezidentovi Slobodanu Miloševičovi. Kromě zločinů spáchaných srbskými silami v Kosovu ho obžaloval ještě ze zodpovědnosti za válku v letech 91 až 95, která zdevastovala Chorvatsko. Jak podle agentury AFP informoval mluvčí tribunálu, obvinění podepsala hlavní žalobkyně Carla Del Ponteová. Miloševič je od června ve vězení OSN v Haagu, kde čeká na proces.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezinárodní tribunál v Haagu má oficiálně rozšířit obvinění proti Miloševičovi na začátku příštího týdne, a sice o zločiny z Chorvatska a Bosny. Mluvčí tribunálu zatím neuvedl, z čeho konkrétně bude Miloševič obžalován, omezil se na prohlášení, že obžaloba bude rozšířena o zodpovědnost za války na území bývalé Jugoslávie z let 1991-95. Pozorovatelé u soudu v Haagu tvrdí, že hlavní žalobkyně Carla del Ponteová se snaží shromáždit důkazy o tom, že Miloševič je zodpovědný za genocidu muslimského obyvatelstva v Bosně. Genocida patří podle mezinárodního práva mezi nejhorší zločiny a pokud by z ní byl Miloševič usvědčen, hrozí mu doživotní trest. Zatím se ale žaloba proti bývalému jugoslávskému prezidentovi týká pouze války v Kosovu, kde čelí obvinění ze zločinů proti lidskosti a porušování válečných konvencí.

Markéta Kaclová, Milan Fridrich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme