Miloševič bude zřejmě čelit i dalším obviněním

Slobodan Miloševič prožívá první víkend ve vazební věznici mezinárodního trestního tribunálu v Haagu. Žaloba proti němu připravuje další obvinění, které může zahrnovat i zločin genocidy. Jak hlásí zpravodaj Českého rozhlasu v Beneluxu Milan Fridrich, jugoslávský exprezident údajně všechna obvinění odmítl.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloševičův soudní proces má začít příští týden. Hlavní žalobkyně Carla Del Ponteová ještě před zahájením procesu rozšířila obžalobu o některé body, které se vztahují k válečným konfliktům v Bosně a Chorvatsku v první polovině 90. let. Jak uvádí zpravodaj Českého rozhlasu v zemích Beneluxu Milan Fridrich, hlavní žalobkyně poděkovala srbské vládě za vydání exprezidenta do Haagu. Tento čin podle ní dokazuje, že nikdo nestojí nad mezinárodním právem. "Příjezd Slobodana Miloševiče do Haagu je důležitým dnem pro mezinárodní právo. Musím říct, že jsem spokojená." Dodala, že proces vedený proti bývalému jugoslávskému prezidentu není otázkou vítězství nebo prohry té které politické skupiny v Jugoslávii, ale otázkou práva. Žalobkyně zdůraznila, že pro soud není důležitá diskuse o ústavnosti vydání Miloševiče. "Jugoslávie je členem Organizace spojených národů, jejíž Rada bezpečnosti založila mezinárodní tribunál v Haagu, a Jugoslávie tak má vůči tomuto soudu své povinnosti." Zdůraznila, že mezinárodní společenství by mělo urychlit zadržení bývalých vůdců bosenských Srbů Karadžiče a Mladiče. "Je trestuhodné, že šest let po vydání zatykače nejsouza mřížemi," řekla Carla Del Ponteová.

Srbská vláda nečekaně rozhodla o vydání Miloševiče do Nizozemí i přesto, že jugoslávský Ústavní soud pozastavil platnost vládního dekretu, který by zahraniční proces s bývalým prezidentem umožnil. Rozhodnutí srbského kabinetu vyvolává v zemi politickou krizi. Rezignaci už oznámil jugoslávský premiér Zoran Žižič. Očekává se, že odstoupí celá vláda. S vydáním Slobodana Miloševiče do Haagu nesouhlasí ani Demokratická strana prezidenta Vojislava Koštunici. Rozhodla se proto opustit parlamentní skupinu vládního reformního bloku Demokratická opozice Srbska. Prezident Koštunica považuje předání bývalé hlavy státu mezinárodnímu tribunálu za protiústavní. Asi šest tisíc Miloševičových stoupenců se shromáždilo v centru Bělehradu, aby protestovali proti jeho vydání do rukou mezinárodní justice.

Vydání Miloševiče silně ovlivnilo dnešní bruselskou konferenci Dárců pro obnovu jugoslávské ekonomiky. Evropská unie přislíbila, že uvolní pro Jugoslávii 530 miliónů dolarů. Dohromady by mělo více než 30 zemí dát asi jednu miliardu a 300 miliónů dolarů. Vydání Miloševiče může urychlit i vydání dalších osob, které by se měly před tribunálem zpovídat ze svých válečných zločinů. Samotnému Miloševičovi se ve vazbě daří dobře: prošel vstupní zdravotní prohlídkou, má pohodlnou celu, denně může telefonovat s manželkou v Bělehradu a k dispozici má i sateletní televizi, světový tisk a tělocvičnu.

Vydání Slobodana Miloševiče do Haagu vítají kromě západních politiků i čelní chorvatští představitelé. Chorvatský prezident Stjepan Mesič označil za velmi důležité, aby Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii prošetřil konkrétní osobní odpovědnost pachatelů zločinů.

Nevyloučil přitom, že v případě žádosti soudu osobně odjede do Haagu, aby podal svědectví v procesu proti Miloševičovi. Chorvatský ministr zahraničních věcí Tonino Picula v této souvislosti také vyjádřil naději, že Haag rozšíří obvinění Miloševiče o zločiny spáchané na území Chorvatska.

Vydání Miloševiče do Haagu může podle ruského ministra zahraničí Igora Ivanova povzbudit separatistické tendence v Jugoslávii. Podle Ivanova je institucionální systém této balkánské země křehký a v Kosovu a Černé Hoře to nahraje separatistům, kteří chtějí odejít z jugoslávské federace.

Proces s bývalým jugoslávským prezidentem Slobodanem Miloševičem začne za osm až dvanáct měsíců. Agentuře AFP to řekl předseda Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii Claude Jorda. Podle něho bude proces trvat zhruba rok až patnáct měsíců. Jak upřesnil, v nynější přípravné fázi je nutné připravit všechny důkazy proti Miloševičovi a konkrétně zdokumentovat jednotlivá obvinění.

Milan Kopp, Marta Levorová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme