Miloševič chce jako svědky předvolat světové politiky

Jugoslávský exprezident Slobodan Miloševič požádal, aby v jeho procesu svědčil bývalý americký prezident Bill Clinton. U mezinárodního soudu v Haagu předložil předběžný seznam svědků, které chce předvolat na svou obhajobu. Kromě Clintona na něm figuruje například i britský premiér Tony Blair nebo francouzský prezident Jacques Chirac.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slobodan Miloševič

Slobodan Miloševič | Zdroj: ČTK

Bývalý jugoslávský prezident Slobodan Miloševič také dnes pokračoval v útocích proti Mezinárodnímu trestnímu tribunálu. Druhý den své obhajoby znovu odsoudil vzdušné útoky Severoatlantické aliance na cíle v Jugoslávii v roce 1999. Označil je za jeden z největších zločinů 20. století.

Miloševič se drží stále stejné taktiky. Snaží se dokázat, že skutečné zločiny spáchala v Kosovu a v Srbsku Severoatlantická aliance, nikoliv jeho bývalý režim. "Před bombardováním Jugoslávie nedošlo v Kosovu k žádnému zločinu," tvrdil opět Miloševič.

Jugoslávský exprezident dodal, že jeho výklad událostí by měli podpořit svědci - současní i bývalí představitelé západních států. "Chci pozvat k soudu francouzského prezidenta Chiraca, se kterým jsem v minulosti mnohokrát mluvil o své politice v Srbsku a o boji proti albánskému terorismu v Kosovu. Chirac dobře ví, že cílem nebyla likvidace nebo vyhnání nebo likvidace albánského národa," uvedl Miloševič.

Za své potencionálními svědky Miloševič označil také například britského premiéra Tonyho Blaira či bývalou šéfku americké diplomacie Madeleine Albrightovou. Zda vrcholní politici skutečně do Haagu přijedou, není jisté, protože tribunál jim nemůže vystoupení v soudní síni nařídit.

Záleží na tom, zda Miloševič přesvědčí soudce, že svědectví těchto lidí je oprávněné. Pokud se na tom tribunál shodne, zašle vládám příslušných zemí žádost, aby dotyčné požádaly o svědectví u soudu v Haagu.

Bývalý jugoslávský prezident dále upozornil, že chce k tribunálu pozvat americké experty, kteří se podíleli na vypracování daytonské mírové dohody. Ta ukončila tři roky trvající válku v Bosně. "Obžaloba mě obviňuje z genocidy Muslimů v Bosně; zapomíná se ale, že jsem byl signatářem daytonské dohody a Spojené státy mě pokládaly za partnera v mírových rozhovorech", prohlásil Miloševič v závěru svého vystoupení.

ICTY obviňuje Miloševiče ze 66 zločinů genocidy a zločinů proti lidskosti, kterých se prý dopustil během své víc než desetileté vlády. Na každý z těchto zločinů se přitom vztahuje doživotní trest.

Milan Fridrich, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme