Miloševič: Nejsem původcem konfliktů v Bosně a Chorvatsku

Mezinárodní tribunál v Haagu ve čtrtek začal druhou fázi procesu s jugoslávským exprezidentem Slobodanem Miloševičem. Týká se válečných událostí v Chorvatsku a v Bosně v první polovině 90. let minulého století.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slobodan Miloševič | Zdroj: ČTK

Miloševič je obviněn z toho, že byl iniciátorem těchto krvavých etnických konfliktů s cílem vytvořit jednolité velké Srbsko. Jak informuje bruselský zpravodaj Českého rozhlasu Milan Fridrich, Miloševič v úvodním vystoupení odmítl obvinění, že by byl původcem válek v Chorvatsku a Bosně. "Všemi silami jsem se snažil dosáhnout v obou konfliktech míru," prohlásil.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Fridrich: Miloševič před tribunálem

Připomínal také, že jeho zaásluhou se podařilo přimět bosenské Srby k dodržování Daytonské dohody o mírovém uspořádání Bosny. Miloševič ale zároveň připustil, že jeho režim v minulé dekádě pomáhal srbským enklávám v Chorvatsku a Bosně.

Hlavní žalobkyně soudu v Haagu Carla del Ponteová věří, že její tým má dostaek důkazů k prokázání Miloševičovy viny na páchání genocidy.

Válka v Bosně si vyžádala přes 200.000 obětí. V Chorvatsku přišlo o život 25.000 lidí, v Kosovu 10.000 lidí.

Milan Kopp, Milan Fridrich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme