Miloševič vystoupí v Haagu s obhajobou

Slobodan Miloševič vystoupí se svým úvodním projevem v soudním procesu u Mezinárodního trestního tribunálu v Haagu. Jugoslávský exprezident se měl hájit už ve středu, ale zbylá půlhodina mu na to nestačila. Miloševič poté, co obžaloba po dvou dnech vypočítala konkrétní zločiny, kvůli nimž je obžalován, znovu odmítl legitimitu tribunálu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slobodan Miloševič | Foto: ČTK/AP

V haagské soudní síni zazněl druhý den procesu zbytek ze šestašedesáti bodů obžaloby. Miloševič čelí mimo jiné obviněním z genocidy, zločinů proti lidskosti, vraždění a porušování válečných konvencí. Jugoslávský exprezident je nekomentoval. Úvodní obhajobu si ponechal na zítra a zatím se pokusil zpochybnit autoritu mezinárodního soudu.

Předsedovi tribunálu Richardu Mayovi Miloševič oznámil, že stále postrádá důkaz, že soud má legitimitu mezinárodního společenství. "Tento tribunál nemá právo mě soudit," prohlásil Miloševič.

Předseda poroty po tomto vystoupení ukončil jednání, jenž bude dopoledne pokračovat Miloševičovým projevem, který je sám sobě obhájcem.

V Haagu se spekulovalo o tom, že soudní proces s Miloševičem bude kvůli ohromnému záběru trvat déle, než se očekávalo. Proces by měl podle znalců trvat asi dva roky. Soud dal zapravdu prokurátorce Carle del Ponteové a spojil dohromady všechny tři klíčové etapy jugoslávské války - chorvatskou, bosenskou a kosovskou - Miloševičem buď rozpoutané, nebo podnícené či aspoň podporované. Bude se mluvit o Vukovaru, Prijedoru, o Sarajevu, Srebrenici i Prištině.

Milan Fridrich, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme