Miloševič zatím ve své vile a svobodný

Bývalý jugoslávský prezident Slobodan Miloševič, kterého se během noci dvakrát pokusila zatknout policie, zůstává stále ve své vile. Vládním bezpečnostním silám brání ve vstupu do domu jeho soukromá ochranka. Miloševič, jehož vydání požaduje také mezinárodní trestní tribunál pro válečné zločiny, prohlásil, že se živý nevzdá. Srbský ministr vnitra Dušan Mihajlovič oznámil, že podle informací zpravodajské služby je v Miloševičově domě velké množství výbušnin a zbraní.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloševič prý odmítá uznat platnost zatykače. Situace se ale vyjasňuje - Miloševič má být v domácím vězení. Situace před vilou bývalého srbského prezidenta Slobodana Miloševiče v Bělehradě je mimořádně napjatá. Miloševičovi stoupenci se totiž střetli s jeho odpůrci.

Podle dostupných informací s ním v těchto chvílích jedná jugoslávský prezident Vojislav Koštunica společně se zástupci srbské vlády a armády.

Srbské úřady jsou odhodlány za každou cenu zadržet Slobodana Miloševiče. Srbský ministr vnitra Dušan Mihajlovič řekl, že Miloševič bude předveden před vyšetřujícího soudce po dobrém nebo po zlém. Ministr vnitra už dříve oznámil, že po zatčení bude Miloševič předán srbské justici. Premiér Srbské republiky Zoran Djindjič uvedl, že neočekává dramatické akce ale zákon musí být naplněn. Vláda také vyzvala všechny ozbrojené civilisty z blízkosti bývalého prezidenta, aby složili zbraně a zabránili tak případným obětem na životech. Federální ministr vnitra pak obvinil jednotku jugoslávské rmády z toho, že zabránila zatčení a označil její počínání za malý vojenský puč. Poklidné vydání Miloševiče justici nadále striktně odmítají socialisté. Republikový ministr spravedlnosti Vladan Batič dodal, že v souvislosti s odmítnutím zatčení může být Miloševič obviněn z dalšího trestného činu.

Pokud jugoslávské úřady Miloševiče dnes zadrží, splní požadavek Spojených států, aby do 31. března podnikly účinné kroky v kauze bývalého prezidenta. V opačném případě hrozily USA pozastavením hospodářské pomoci Jugoslávii. Spojené státy daly Jugoslávii do dneška lhůtu k tomu, aby se také dohodla s tribunálem v Haagu o vydání bývalého prezidenta Miloševiče, skončila svou podporu bosenské Republice Srbske a respektovala demokratická práva včetně práva menšin. Místopředseda srbské vlády Aleksandr Pravdič Českému rozhlasu řekl, že americké stanovisko je vyjádřením stanoviska Kongresu a některých lobby, ale samozřejmě ho vláda bere velmi vážně. Podle Pravdiče jde o dvě věci. Prvně o americkou pomoc ve výši sta miliónů dolarů. O tu by sice Srbsko a Jugoslávie přišly nerady, ale podle Pravdiče by to přežili. Zato je pro jugoslávskou vládu naprosto podstatná americká podpora Jugoslávie u mezinárodních organizací a finančních institucí.

Miloševič má čelit řadě obvinění - mimo jiné bude zřejmě obžalován ze zneužití moci, obrovských finančních podvodů a válečných zločinů. Miloševič se ovšem už dříve v rozhovoru pro televizi BBC prohlásil za nevinného.

„Hodně a často jsem už o tom slyšel. Na tyhle otázky vždycky odpovídám, že každý, kdo o tom má nějaké důkazy nebo informace, může si ty peníze vzít jako můj dar. Jsem připraven darovat všechno, co si tihle lidé myslí, že mám. Takže jde o úplně falešné informace.“

V Rusku se objevují první protesty proti snahám zatknout a uvěznit bývalého jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče. „Zatčení a uvěznění Slobodana Miloševiče přinese rozkol Jugoslávie,“ prohlásil v odmítavé reakci na zprávy z Bělehradu místopředseda dolní komory ruského parlamentu Vladimir Žirinovskij. Předák ultranacionalistů požaduje, aby Rusko oficiálně vyjádřilo protest a nesouhlas s takovým počínáním vůči Miloševičovi. Také jeho případné vydání mezinárodnímu tribunálu v Haagu označil místopředseda Duny za nezákonné. „Všechno je to vměšování především Američanů do vnitřních věcí jiného státu. V případě schvalování podobných akcí zítra může někdo postavit před soud Jelcina a Gorbačova a Miloševič přitom způsobil své zemi méně škod než oni naší,“ řekl Vladimir Žirinovskij.

Reakce západu na pokus o Miloševičovo zatčení, jsou zatím zdrženlivé. Zatímco v noci někteří představitelé Západu - americký prezident George Bush a britský premiér Tony Blair, vítali Miloševičovo zatčení, zprávy o tom, že se Miloševič stále zdržuje ve své vile, všechny tyto reakce umlčely.

Mluvčí Severoatlantické aliance Marek Laty prohlásil, že představitelé NATo pozorně sledují situaci, ale zatím nebudou poskytovat žádný komentář. „Nemáme informace o tom, co hodlá srbská justice v Bělehradě s bývalým prezidentem Miloševičem podniknout. Přejeme si však, aby se situace uklidnila a Miloševič stanul přes soudem.“

Mluvčí mezinárodního tribunálu v Haagu Florence Hartmannová opět potvrdila, že soud trvá na vydání Miloševiče do Nizozemí. Víme o tom, že jugoslávská justice chce soudit Miloševiče kvůli ekonomickému drancování země, fyzické likvidaci politických odpůrců a dalším zločinům. Jugoslávské soudy ale ještě nemají dokončené vyšetřování a kompletně připravenou žalobu, protože na ní pracují teprve měsíc. Hartmannová dodala, že tribunál v Haagu má žalobu proti Miloševičovi přichystanou už od roku 1999.

Markéta Kaclová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme