Miloševič zpochybnil výpověď prvního svědka

Slobodan Miloševič poprvé u Mezinárodního tribunálu v Haagu podrobil křížovému výslechu svědka obžaloby. Jedná se o bývalého komunistického představitele kosovských Albánců Mahmuta Bakalliho, který ve své pondělní výpovědi obvinil jugoslávského exprezidenta z rasismu vůči Albáncům. Miloševič jeho svědectví zpochybnil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slobodan Miloševič | Foto: ČTK/AP
Přehrát

00:00 / 00:00

M. Fridrich o pokračujícím procesu v Haagu

Mahmut Bakalli je prvním svědkem, který vystoupil v procesu s Miloševičem u Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii. Zároveň je považován za jednoho z klíčových svědků obžaloby. Bývalý jugoslávský prezident dnes odmítl Bakalliho pondělní svědectví o tom, že Srbové uplatňovali proti albánskému obyvatelstvu v Kosovu politiku apartheidu. V těchto událostech, které mezinárodní vyšetřovatelé označili za etnickou čistku, měl hrát Miloševič rozhodující úlohu.

Bakalli před soudem vypověděl, že kosovští Albánci neměli právo na své školství a kulturu, nesměli vstupovat do státní správy nebo k policii. Dodal, že velitelé jednotek srbské zvláštní policie mu už v roce 1997 řekli, že Miloševič měl pro Kosovo připravenou variantu "spálené země". Tento plán počítal i s vyhnáním 700 tisíc Albánců z této provincie.

Bakalli byl v letech 1970 až 1981 představitelem albánských komunistů. Ve druhé polovině 90. let byl pronásledovaný a teď je členem kosovského parlamentu.

Mezinárodní trestní tribunál obviňuje Miloševiče ze 66 zločinů proti lidskosti a z genocidy, kterých se měl dopustit v Chorvatsku, Bosně a Kosovu během své víc než desetileté vlády. Na každý z těchto zločinů se přitom vztahuje doživotní trest.

Milan Fridrich, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme