Mimořádná bezpečnostní opatření provázejí v Makedonii volbu prezidenta

V bývalé jugoslávské republice Makedonii skončila bouřlivá volební kampaň před zítřejšími prezidentskými a komunálními volbami. Hlavními tématy všelidového hlasování o hlavě státu je integrace do euroatlantických struktur a soužití Makedonců a Albánců v multietnickém státě. Budou volit za mimořádných bezpečnostních opatření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skopje

Skopje | Foto: Balkan Info Home

V zemi jsou stovky mezinárodních pozorovatelů včetně zástupců z České republiky. Policie je v pohotovosti a bude chránit každé volební místo. Jejím cílem je zabránit zastrašování a ohrožování voličů.

Poslední hodiny volební kampaně, která skončila o půlnoci, využili i tři kandidáti, kteří mají největší šance pro post hlavy státu. Georgii Ivanov za makedonskou vládní koalici, Lubomír Frčkovski za opozici a Imer Slimani zastupující Albánce v zemi.

Bývalá jugoslávská republika Makedonie je etnicky rozdělená a vztahy mezi Makedonci a Albánci, žijícími v zemi, jsou napjaté.

V Makedonii panuje před prezidentskou volbou nezvykle chladné počasí

Nejchladnější počasí v tuto roční dobu za dvacet let zasáhlo Bývalou Jugoslávskou republiku Makedonii. Teploty kolem nuly a neustálé sněžení citelně zpomalily život v zemi. Silničáři se snaží pravidelně odstraňovat nadílky mokrého sněhu. První jarní den se tady přitom čekaly teploty kolem dvaceti stupňů Celsia nad nulou.

Ani nezvykle chladné počasí ale obyvatele makedonského hlavního města neodradily od účasti na posledních předvolebních mítincích. Od zítřejších prezidentských voleb si zdejší obyvatelé slibují podstatné zlepšení životní úrovně, rychlý vstup do Severoatlantické Aliance a urychlení vstupních rozhovorů s Evropskou unií.

Jaromír Janev, Katka Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme