Mimořádná bezpečnostní opatření v Sin-ťiangu rozšiřují propast mezi Ujgury a Číňany

První výročí masakrů mezi Ujgury a Číňany v Sin-ťiangu se obešlo bez incidentů. Peking nasadil k zajištění bezpečnosti v této oblasti na západě země tisíce příslušníků bezpečnostních sil. Především v metropoli Urumči, kde při loňských násilnostech zahynulo téměř 200 lidí a na 1700 utrpělo zranění. Jak ale z Urumči informuje zpravodaj ČRo Robert Mikoláš, vláda tvrdé ruky jen prohlubuje rozdíly a nevraživost mezi oběma etniky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Urumči je obleženo  policisty a vojáky

Urumči je obleženo policisty a vojáky | Foto: Robert Mikoláš

Hlavní bazar nacházející se uprostřed Urumči je, stejně jako ostatní obchody ve městě otevřený, bezpečnostní kamery ale z nikoho nespustí oko ani na okamžik.

„Panuje tu naprostý klid. Nijak zvlášť jsme se na dnešek nepřipravovali, nemyslím si totiž, že dojde k něčemu podobnému jako před rokem,“ svěřuje Českému rozhlasu asi 40letý Lou, čínský obchodník prodávající sportovní obuv a oblečení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mimořádná bezpečnostní opatření v Sin-ťiangu rozšiřují propast mezi Ujgury a Číňany. Podrobnosti v reportáži zpravodaje ČRo Roberta Mikolášei.

„K této tragédii došlo na předměstí Urumči zvaném Ta-wan, dnes byste v něm přitom nepotkali ani živáčka. Právě v těchto částech města ale docházelo k nejhorším násilnostem, vlastně vůbec první mrtví pocházeli právě odtud,“ vzpomíná 35letá čínská řidička taxi.

17letý syn její kamarádky byl totiž před rokem zabit, rozlícení Ujguři ho umlátili k smrti. Jak dodává, za mrtvého kluka dostali od vlády odškodnění v přepočtu jeden a čtvrt milionů korun:

„Pokud by byl zabit Ujgur, dostala by jeho rodina mnohem více peněz než my, Číňané. Navíc tento kluk se žádných násilností nezúčastnil.“

Nakonec vysvětluje, proč bylo mezi mrtvými více Chanů než Ujgurů. Hlavním důvodem prý byla skutečnost, že bezpečnostní jednotky po dvou dnech vraždění a rabování zasáhly a Číňané už se neměli možnost více pomstít.

Ujgurové mluvit nechtějí, bojí se

Ujgurové se narozdíl od Číňanů k loňským událostem vyjadřovat vůbec nechtějí. Úřady je dostatečně vystrašily a nikdo si nepřeje skončit za mřížemi.

„Nemám co říct. Policisté jsou ve službě a jsou tu proto, aby pátrali po zločincích, nic víc o tom nevím", řekl velmi stručně ujgurský prodejce kuřat u jedné z mešit v centru Urumči.

Poté ale zpravodaji ČRo pošeptal, že hned vedle bydlí nějaký úředník, proto nemůže vůbec mluvit. Ať se prý nezlobí.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme