Britská mincovna loni po desítkách let nevyrobila žádné pence a dvoupence. V oběhu jich je dost

Britská královská mincovna vloni poprvé za desítky let nevyrobila žádné mince v nominálních hodnotách jedné a dvou pencí. Podle ministerstva financí je jich v oběhu dost. V celé zemi se nyní používá zhruba 10,5 miliardy jednopencových mincí a asi 6,3 miliardy dvoupencových, píše zpravodajský server BBC.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská libra | Foto: Kelvin Stuttard | Zdroj: Pixabay

Posledním rokem, kdy v Británii nebyly vyrobeny žádné nové mince v hodnotě jedné pence, byl rok 1972. V případě mincí v hodnotě dvou pencí to byl rok 1984.

Mincovna je ve vlastnictví ministerstva financí, na jehož žádost se mince vyrábějí tak, aby splňovaly potřeby ekonomiky. V některých letech je v oběhu dost mincí určité hodnoty, takže není třeba vyrábět další. Loni tak nebyly do oběhu uvedeny ani žádné dvoulibrové mince.

Zlaté mince za 57 milionů korun. Lupiči v Mexiko City vykradli otevřený trezor ve federální mincovně

Číst článek

Používání hotovosti se po celé Británii snižuje. Na začátku letošního roku, kdy vláda ohlásila diskusi o složení oběživa, se někteří lidé začali obávat o budoucnost měděných mincí. Ministerstvo financí však dospělo k závěru, že mince jsou stále potřeba, a oznámilo, že se budou používat i v „nadcházejících letech“. Vláda uvedla, že složení mincí a bankovek měnit nebude a že nebude ani vyřazovat měděné mince.

Odhaduje se, že v Británii, kde žije asi 66 milionů lidí, na hotovost v každodenním životě zcela spoléhají více než dva miliony z nich. Jakékoli zhoršení dostupnosti hotovosti pravděpodobně nejvíce postihne starší a zranitelné osoby a obyvatele venkovských komunit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme