Minimálně jeden z teroristů z Paříže byl cvičen v Jemenu v táboře Al-Káidy

Muži, kteří zaútočili na pařížskou redakci časopisu Charlie Hebdo, měli podle odborníků dobrý vojenský výcvik. Alespoň jeden z bratrů Kouachiových, Chérif, prodělal výcvik v táborech Al-Káidy v Jemenu. Potvrzuje to i jemenská vláda.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zbraně jsou v Jemenu běžně dostupné (ilustrační foto)

Zbraně jsou v Jemenu běžně dostupné (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

„Podobné tábory poprvé ve větší míře vznikly v Afghánistánu a Pákistánu v 80. letech, kde se cvičili takzvaní mudžáhidové, tehdy podporovaní Západem v boji proti tehdejší afghánské komunistické vládě a sovětským jednotkám, které v Afghánistánu byly,“ vysvětluje odborník na Blízký východ z Metropolitní univerzity a bývalý zpravodaj ČRo na Blízkém východě Břetislav Tureček.

Později, když se v 90. letech dostal v Afghánistánu k moci Taliban, umožnil na svém území vznik mnoha dalších takových táborů. Cvičily se tam různé frakce radikálních islamistů z Afghánistánu, ale například i z Kašmíru. V té době do Afghánistánu jezdily tisíce Arabů ze severní Afriky i z jiných částí Blízkého východu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výcvikových táborech džihádistů mluvil odborník na Blízký východ z Metropolitní univerzity Břetislav Tureček

„To, že teď jsou takové tábory v Jemenu, je tedy jen pokračování trendu posledních 25 let,“ pokračuje Tureček s tím, že extremisté mohou v táborech dostat poměrně profesionální výcvik:

„Uvědomme si, že například Islámský stát je vnímán jako velmi tmářská, extremistická a fanatická organizace. Musíme mít ale na paměti, že pro Islámský stát pracuje mnoho bývalých důstojníků irácké armády z éry Saddáma Husajna, kteří jsou sekulárně orientovaní, ale teď, po deseti letech, mají možnost zúčtovat s iráckou vládou i s Američany. Islamisté tedy mohou mít velmi dobrý výcvik.“

„Před lety jsem mluvil s lidmi, kteří procházeli výcvikem v Kašmíru, když to ještě Pákistán podporoval, a ti upozorňovali ještě na jednu věc. Dříve, než se člověk v takovém táboře dostane ke zbraním, k vojenským nebo záškodnickým dovednostem, musí projít ideovou přípravou. Musí tedy nejprve vědět, za co bojuje, aby o tom pak nepochyboval,“ říká bývalý zpravodaj ČRo na Blízkém východě.

ONLINE: Policie obléhá útočníky na Charlie Hebdo, obě strany vyjednávají

Číst článek

Jemen je podle něj zemí v rozkladu. Část země je obsazena šíitskými povstalci. Zároveň jsou na mnoha místech sunnitští džihádisté. Proto tam může mít Al-Káida v některých izolovaných vesnicích své tábory.

„Aby tam tábory dále nebyly, musí se splnit dvě podmínky. Jednak jemenská vláda musí mít vůli je zlikvidovat, a zároveň musí mít možnost se tam vůbec dostat. To v současné době Jemen zdaleka nesplňuje. V takových podmínkách, a podobné je to v Iráku, v Sýrii, se těmto táborům daří nerušeně dál působit,“ dodává Břetislav Tureček.

Člen šíitské milice v Jemenu | Foto: Reuters

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme