Minimum žen, vysoký věk politiků. Lidé na čínském internetu kritizují komunistický sjezd

Minimální zastoupení žen ve vedení Komunistické strany Číny, vysoký věk politiků zvolených do nejvyššího stranického orgánu a další upevnění pozice prezidenta Si Ťin-pchinga, to byla témata, kterých si po skončení stranického sjezdu nejčastěji všímali diskutéři na čínském internetu. Informoval o tom ve středu zpravodajský server BBC News.

Tento článek je více než rok starý.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Potlesk pro Si Ťin-pchinga! Nejmocnější z mocných Číny utvrdil svoji moc.

Potlesk pro Si Ťin-pchinga! Nejmocnější z mocných Číny utvrdil svoji moc. | Foto: Jason Lee | Zdroj: Reuters

Vládnoucí čínská komunistická strana ve středu představila nový sedmičlenný stálý výbor politbyra strany, který řídí dění v zemi. Všem členům výboru je přes 60 let a všichni jsou muži. Do druhého nejvyššího rozhodovacího orgánu, pětadvacetičlenného politbyra, se dostala jedna žena Sun Čchun-lan.

BBC: Čínský prezident Si Ťin-pching je na vrcholu moci. Svého nástupce v čele strany neukázal

Číst článek

Situace se příliš neliší od předchozích let. V novém 204členném ústředním výboru komunistické strany je žen deset, tvoří tedy 4,9 procenta členů, což je stejně, jako jich tam bylo doposud. V letech 2007 až 2012 bylo žen v ústředním výboru 13.

„Vůdce Mao Ce-tung kdysi řekl, že ženy drží polovinu oblohy. Tak proč nevidím mezi představiteli komunistické strany žádné ženy?" poznamenala na čínském mikroblogu Weibo uživatelka Čchan Ťing-fei.

„Myslím si, že tato sestava vypovídá hodně o názoru na ženy v Číně. Mužský šovinismus tady bohužel přetrvává," konstatoval další přispěvatel.

Jakkoli ženy nebyly v minulých letech ve vedení čínské komunistické strany příliš zastoupeny, bývalo zvykem, že do stálého výboru politbyra se dostal nějaký mladší politik, s nímž se počítalo jako s budoucím šéfem strany a prezidentem země.

Si Ťin-pching vůdcem na věčnost

Neoficiální věkovou hranicí v čínském vedení je 68 let, starší činitelé své funkce opouštějí. Na příštím sjezdu komunistické strany v roce 2022 bude Si Ťin-pchingovi 69 let. Žádný potenciální nástupce se ale na sjezdu neobjevil, což posílilo dřívější spekulace, že se Si bude chtít udržet u moci déle než obvyklá dvě pětiletá volební období.

„Nikdo nemiluje naši zemi víc než Si Ťin-pching. Proto se nechce s nikým dělit," uvedl jeden z diskutérů na sociální síti Weibo.

Na twitteru zase ekonom Christopher Balding, působící v Pekingu, zveřejnil žertovné hlasování. Na otázku, kdo se stane následníkem Si Ťin-pchinga v roce 2022, nabídl možnosti: Si Ťin-pching, Si Ťin-pching, Si Ťin-pching a dítě Marka Zuckerberga. Po 268 odevzdaných hlasech vedla novorozená dcera šéfa internetové sociální sítě Facebook Zuckerberga, který má manželku pocházející z čínské rodiny.

Další diskutéři poukazovali na předvídatelnost výsledků sjezdu. „Je to stejně vzrušující, jako když Apple představí svůj nejnovější iPhone. Vzbuďte mě, až se skutečně něco stane," napsal diskutér Ťü Wej na mikroblogu Weibo. „Pořád stejné tváře. Žádná změna," dodal.

„Číňané jsou velmi bystří lidé. Dokážeme předvídat budoucnost, zvlášť když se jedná o naši politiku. Jsem si jistá, že jsme všichni věděli předem, kdo bude naším příštím prezidentem. A já to tady řeknu nahlas: Naším vůdcem na věčnost bude Si Ťin-pching," napsala přispěvatelka Mandy Ču Lu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme