USA prověřují některé senátory kvůli prodeji akcií. Mohli zneužít informace z neveřejných jednání

Někteří zákonodárci ve Spojených státech amerických se zbavili velkého množství akcií poté, co se zúčastnili uzavřených politických jednání, na nichž se probíral stav epidemie. Ministerstvo spravedlnosti USA tak začalo tyto obchody s akciemi prověřovat. Američtí zákonodárci obchody učinili těsně před nedávným propadem akciových trhů způsobených obavami z šíření koronaviru. S odvoláním na dva dobře informované zdroje o tom informovala stanice CNN.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Akcie (ilustrační foto)

Zákonodárci, kteří koupili akcie před nedávným propadem akciových trhů, mohli mít exkluzivní přístup k nejnovějším informacím kolem pandemie (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Zákonodárci tak mohli mít exkluzivní přístup k nejnovějším informacím. Vyšetřování, které je stále v počáteční fázi, probíhá ve spolupráci s Komisí pro cenné papíry. Při prověřování aktivit jednoho ze zákonodárců, senátora Richarda Burra, do něj byla zapojena i FBI.

Vyšetřovatelé se snaží zjistit, zda se členové Kongresu nesnažili profitovat z informací, které získali na neveřejných jednáních o koronaviru.

Spojené státy hlásí více než 2000 obětí koronaviru. Nakažených je přes 121 000, nejvíce na světě

Číst článek

Republikánský šéf senátního výboru pro tajné služby Richard Burr prodal akcie v hodnotě až 1,7 milionu dolarů (42,3 milionu korun) poté, co veřejnost ujišťoval, že jsou Spojené státy na boj s koronavirem připraveny, uvedla již dříve nevládní organizace ProPublica. Burrův výbor přitom dostával o vývoji epidemie každý den čerstvé zprávy.

Dva týdny poté, co se akcií zbavil, řekl podle rádia NPR na obědě ve Washingtonu uzavřenému okruhu podporovatelů, že koronavirus se šíří agresivněji než jakákoliv dosud zaznamenaná nemoc.

Na veřejnosti však tou dobou uváděl, že je záležitost pod kontrolou. Krátce poté začal na Wall Street masivní odprodej akcií.

Senátor tvrdí, že se rozhodl akcie prodat pouze v reakci na zprávy médií. Již na začátku března vyzval senátní etický výbor, ať jeho aktivity prověří. V nedělním prohlášení pro CNN Burrova právnička Alice Fisherová uvedla, že senátor „vítá podrobné prozkoumání faktů v této věci“, které odhalí, že neudělal nic špatného.

Republikáni i demokraté

Před propadem trhů prodalo či nakoupilo akcie ještě několik dalších senátorů z řad republikánů i demokratů. Koho všeho ale ministerstvo spravedlnosti prověřuje, nebylo jasné. Burr je zatím jediným zákonodárcem, který požádal o prozkoumání celé situace etický výbor.

Nejvíce úmrtí očekáváme za dva týdny. Udržet počty obětí pod 200 tisíci bude ‚velmi dobrá práce‘, řekl Trump

Číst článek

Další republikánská senátorka Kelly Loefflerová spolu s manželem prodala akcie v hodnotě až 3,1 milionu dolarů (77,1 milionu korun) v období od 24. ledna do 14. února, vyplývá ze senátních záznamů. Podle serveru The Daily Beast první transakce začaly ve stejný den, kdy se politička zúčastnila schůzky ohledně situace kolem šíření koronaviru v Senátu.

Server Fox News rovněž informoval, že Loefflerová následně nakoupila akcie společnosti Citrix, jež vyvíjí software pro práci z domova. Jejich hodnota od vypuknutí epidemie rychle roste.

Loefflerová, která usedla do senátorského křesla teprve na přelomu roku, tvrdí, že o prodeji akcií nevěděla. Vše prý řeší její finanční poradce. Její manžel, Jeffrey Sprecher, šéfuje newyorské akciové burze.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme