Snaha cíleně potlačit volební účast. Vláda Spojených států žaluje stát Georgia kvůli volebnímu zákonu

Americké ministerstvo spravedlnosti v pátek oznámilo žalobu proti státu Georgia kvůli nedávno přijatému volebnímu zákonu, který vnáší řadu nových překážek do hlasovacího procesu. Žaloba oznámená ministrem spravedlnosti Merrickem Garlandem obviňuje republikánské vedení daného státu, že úpravy přijalo s cílem potlačit volební právo místních černošských občanů.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký ministr spravedlnosti Merrick Garland | Zdroj: Reuters

Reforma přijatá na konci března například komplikuje hlasování na dálku a podle deníku The New York Times (NYT) především dělá hlasování méně pohodlné pro voliče ve městech a na předměstích, což jsou bašty Demokratické strany.

New York testuje nový volební systém, vítěz demokratických primárek může být znám za několik týdnů

Číst článek

Mezi úpravami je také zákaz provozu míst pro předčasné hlasování ve večerních a nočních hodinách nebo zákaz rozdávat jídlo a pití lidem čekajícím u volebních místností, ve státě známém dlouhými frontami v chudších a hustě zalidněných lokalitách.

Republikáni v Georgii zákon, jehož schválení předcházely podzimní volby s mimořádně vysokou účastí a úspěchy demokratických kandidátů do Senátu a Bílého domu, prezentovali jako snahu zlepšit zabezpečení voleb či dokonce rozšířit možnosti pro hlasování.

Potlačení volební účasti

Demokraté a aktivisté z místní černošské komunity za ním vidí snahu cíleně potlačit volební účast, a nyní se k tomuto výkladu přiklonila i federální vláda.

Pandemie, rebelie, obavy o bezpečnost. Nový prezidentský tým USA přebírá vládu za bezprecedentních podmínek

Číst článek

„Ministerstvo spravedlnosti žaluje stát Georgia,“ řekl Garland na tiskové konferenci. „Naše stížnost vznáší obvinění, že nedávné změny volebních zákonů v Georgii byly zavedené za účelem odepřít nebo očesat černochům v Georgii právo volit kvůli jejich rase nebo barvě,“ pokračoval.

Podle žaloby jde přijatá reforma proti normě z roku 1965, která zakazuje rasově diskriminační volební opatření. Takzvaný zákon o volebních právech při tom neurčuje, že určité opatření musí být záměrně diskriminační, aby bylo protiprávní.

Stačí, když je diskriminace menšin výsledkem daného pravidla, vysvětloval tento týden NYT v rozboru jiného soudního sporu.

Další státy

Zpřísnění volebních pravidel od loňské porážky prezidenta Donalda Trumpa prosadili nebo prosazují republikánští zákonodárci v řadě dalších států včetně Floridy, Arizony a Texasu.

Televize Fox News zrušila pořad, který podporoval Trumpovu teorie o ukradených volbách

Číst článek

Administrativa prezidenta Joea Bidena tyto změny odsuzuje jako návrat do časů segregace a hlásí, že bude usilovat o jejich zablokování. Komentátoři ovšem snaze vynutit si v této věci soudní intervence nedávají příliš velké šance na úspěch.

Ministr Garland nicméně řekl, že jeho úřad monitoruje vývoj napříč USA a že nebude váhat s dalšími žalobami, pakliže prokurátoři shledají protiprávními i další normy.

Na Bidenovu administrativu sílí tlak, aby reagovala na restriktivní opatření v republikány kontrolovaných státech, shrnuje AP, která připomíná neschopnost Demokratické strany odpovědět na vývoj federální volební reformou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme