Ministerstvo: Žádného Čecha hurikán Irma ani nezabil, ani ho nedostal do 'akutní krizové situace'

Češi nejsou mezi oběťmi hurikánu Irma, který zasáhl Floridu a Karibik, uvedlo ministerstvo zahraničí. Podle informací z českých zastupitelských úřadů v USA a na Kubě se nikdo z českých občanů nedostal do akutní krizové situace. Ministerstvo zahraničí nadále důrazně nedoporučuje cesty do ohrožených oblastí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hurikán Irma zanechal ulice Havany pod vodou. | Zdroj: Reuters

„Podle naší ambasády ve Washingtonu by mezi oběťmi ani zraněnými Češi být neměli. Nemáme ani informace o tom, že by se někdo z Čechů dostal do krizové situace," řekla mluvčí ministerstva Irena Valentová. O českých obětech nemá zprávy ani velvyslanectví v Havaně.

Ambasáda i české honorární konzuláty v Orlandu a Miami zaznamenaly v uplynulých dnech desítky telefonátů od českých občanů. „Nejčastěji se lidé ptali na situaci na místě, jestli cestovat, nebo necestovat," popsala Valentová.

ONLINE: Irma se mění na bouři a míří na Georgii. Téměř 6 milionů domácností je bez proudu

Číst článek

Dodala, že ministerstvo důrazně nedoporučuje do rizikové oblasti cestovat. Lidem, kteří jsou na místě, radí diplomacie sledovat místní zpravodajství a dbát pokynů místních úřadů.

Na Floridě jsou podle informací ministerstva až tisíce Čechů. Kromě početné krajanské komunity také turisté.

Desítky českých klientů má v Karibiku CK Fischer. „Všichni naši klienti na Kubě jsou naštěstí v pořádku a zůstávají ubytováni na hotelích. Mobilní síť funguje, takže jsme v neustálém spojení s našimi delegáty. V hotelích normálně teče voda a díky generátorům funguje i elektřina," řekl mluvčí Jan Bezděk. Dodal, že letiště ve Varaderu i v Havaně jsou nyní uzavřena a letecké společnosti řeší možnosti přeložení letů. Další velké cestovní kanceláře Exim tours a Čedok v oblasti klienty nemají.

Hurikán Irma za sebou nechává spoušť. Devadesát pět procent všech budov na Barbudě je poničeno

Číst článek

Národní turistický úřad Dominikánské republiky v České republice v pondělí uvedl, že hurikán Irma v turistických destinacích jako jsou Punta Cana či Samaná nezpůsobil škody. Silnice, přístavy, letiště či dodávky vody a elektřiny fungují v běžném provozu ve všech hotelových oblastech. „Ve všech turistických letoviscích je situace v pořádku. Nedošlo ke zranění žádného turisty ani poškození hotelových zařízení," uvedl v tiskové zprávě ministr cestovního ruchu Francisco Javier García.

Hurikán Irma zasáhl Karibik minulý týden, v neděli se přehnal přes Floridu a postupuje na sever ke státu Georgia. V pondělí hurikán zeslábl na nejnižší úroveň pětistupňové škály. Irmu provázejí ničivé záplavy a tornáda. Americký prezident Donald Trump vyhlásil na Floridě stav přírodní katastrofy. Zasažené oblasti zůstávají bez elektřiny, miliony lidí byly evakuovány. Zatím zemřeli tři lidé.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme