Ministr Jan Kohout má na Blízkém východě jednat s Izraelci a Palestinci

Několik schůzek s blízkovýchodními politiky dnes čeká českého ministra zahraničí Jana Kohouta. V Jeruzalémě se má setkat s ministrem obrany Ehudem Barakem a se šéfem izraelské diplomacie Avigdorem Liebermanem. V Rámalláhu ho pak přijme palestinský premiér Salám Fajjád. Rozhovory těsně před koncem českého předsednictví v Evropské unii se mají týkat mírového procesu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zahraničních věcí Jan Kohout

Ministr zahraničních věcí Jan Kohout | Foto: Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Pro českou vládu byl blízkovýchodní konflikt jedním z prvních úkolů, protože když se Praha v lednu ujala předsednictví, byla zrovna v plném běhu izraelská válka proti Palestincům v pásmu Gazy.

Česká republika původně prosazovala povýšení vztahů mezi Bruselem a Izraelem a plánovala také první evropsko-izraelský summit v Praze. Palestinci proti takovému přístupu protestovali, protože je prý nevyvážený. Česko ale nakonec nenašlo dostatečnou podporu ani uvnitř Evropské unie.

O krizi na Blízkém východě si můžete také přečíst:
Izrael po třech letech pustil z vězení šéfa palestinského parlamentu
Netanjahu chce v Americe vyjasnit plán pro mír na Blízkém východě
Obama v Káhiře: Islám není příčinou světových konfliktů, ale součástí jejich řešení
Izrael dal Hamásu ultimátum pro výměnu zajatého vojáka Gilada Šalita
Stovky Izraelců zablokovaly rezidenci premiéra, žádají osvobození Šalita
Izrael odvolal hlavního vyjednávače o příměří s Palestinci

Marika Táborská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme