Ministr Lajčák: Slovensko a Maďarsko musí své spory řešit mezi sebou

Na slovensko-maďarském pomezí se chystá schůzka premiérů Roberta Fica a Gordona Bajnaje. Sejít se mají ve čtvrtek, necelý měsíc poté, co Ficova vláda nepovolila maďarskému prezidentovi Lászlovi Sólyomovi vstoupit na slovenské území.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bratislavský hrad | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Prezident Sólyom se chtěl v Komárně soukromě zúčastnit odhalení sochy prvního uherského krále Štěpána. Schůzku premiérů provázejí hlavně stížnosti maďarské menšiny na Slovensku a maďarské vlády na nový slovenský jazykový zákon, který nařizuje v úředním styku používat slovenštinu.

Slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák Rádiu Česko řekl, že schůzka premiérů by měla začít budovat důvěru mezi Maďarskem a Slovenskem. Jednání podle něj bude tvrdé, věří však, že i rozumné, protože oba premiéři jsou pragmatici.

"Je třeba přestat s tou hrou na obviňování Slovenska ze všech možných hříchů; chceme, aby maďarská strana udělala všechno proto, aby zastavila tu nesmyslnou internacionalizaci (vzájemných sporů, pozn. red.), kdy maďarští parlamentní představitelé obíhají evropská města a stěžují si na Slovensko," zdůraznil slovenský ministr zahraničí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor s ministrem Lajčákem na Rádiu Česko

"Očekávám konkrétní kroky, které jasně ukáží, že bilaterální otázky budeme řešit mezi Bratislavou a Budapeští," doplnil Lajčák v rozhovoru pro Rádio Česko.

Jeden z nejspornější bodů ve slovensko-maďarských vztazích, nový slovenský jazykový zákon, který platí od 1. září, nyní zkoumá Rada Evropy. Chce zjistit, jestli je v souladu s evropským právem.

Ministr Lajčák prohlásil, že jeho země nemá důvod se obávat žádného posudku. Podle něj by se ale neměly ignorovat ty posudky, které jsou již hotové.

"My už máme posudek vysokého komisaře Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě Knuta Vollebaeka, který jasně deklaroval, že zákon sleduje legitimní cíl a je v souladu s mezinárodními závazky Slovenska."

"Svůj posudek zároveň doplnil doporučeními, která se týkají implementace zákona a hlavně vyjasnění jeho praktického používání. Ta doporučení rovněž bereme vážně. Myslím si, že při troše dobré vůle by posudek komisaře Vollebaeka už měl ukončit všechna nesmyslná obviňování na adresu tohoto zákona," řekl slovenský ministr zahraničí Rádiu Česko.

Marika Táborská, Martina Mašková, Rádio Česko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme