Ministr Metnar o víkendu navštívil české vojáky v Afghánistánu a uctil památku jejich tří kolegů

Ministr obrany Lubomír Metnar o víkendu navštívil české vojáky v Afghánistánu, seznámil se s úkoly jejich mise a uctil památku jejich tří kolegů, kteří tam padli v srpnu po útoku sebevraha. Armáda o tom v neděli informovala na svém webu.

Bagrám Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lubomír Metnar, ministr obrany ČR | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Ministr splnil srpnový slib, že jeho první cesta do mise povede do Afghánistánu," řekl v neděli k Metnarově cestě za českými vojáky mluvčí ministerstva Jan Pejšek. Podle něj ministra tentokrát nedoprovázeli novináři z bezpečnostních a kapacitních důvodů.

Ministr se v doprovodu ředitele Společného operačního centra ministerstva obrany Jiřího Vernera seznámil s podmínkami a aktuální prací českých vojáků na obou základnách, kde působí, tedy v Kábulu a Bagrámu.

Časopisy, rozpustné nápoje, cukrovinky. Balíček vojákům na zahraniční mise můžete poslat zdarma

Číst článek

Symbolicky také uctil památku tří padlých vojáků, a to položením pamětní mince ministra na tamní pietní místo. Na závěr své cesty pak Metnar přítomným poděkoval za práci.

„Jste to vy, na které může být naše republika hrdá. Při mé návštěvě jsem se osobně seznámil s řadou vrcholných představitelů mise a velitelů jednotlivých základen, vyslechl jsem si i vás, vojáky, kteří každý den nasazujete své životy. Vaše práce je neocenitelná a díky vám máme v misi Resolute Support tak silné renomé," řekl ministr.

Největší zastoupení má česká armáda na základně Bagrám, v jejímž okolí počátkem srpna zaútočil sebevražedný atentátník na hlídku, ve které bylo šest spojeneckých vojáků. Tři Češi Martin Marcin, Kamil Beneš a Patrik Štěpánek zemřeli na místě, zbylí vojáci byli zraněni. Čeští vojáci na hlídky mimo základnu po této události nejezdili, hlídkování obnovili počátkem září.

Při hlídkách v okolí Bagrámu mají čeští vojáci za úkol například kontrolovat místa, ze kterých v minulosti povstalci ostřelovali raketami základnu. Od místních obyvatel také zjišťují důležité informace, pátrají po skladištích zbraní nebo mimo základnu doprovázejí důležité osoby.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme