Ministr obrany USA James Mattis dorazil na neohlášenou návštěvu Afghánistánu

Do Afghánistánu, kde v posledních měsících zesílilo radikální hnutí Tálibán své útoky proti aliančním jednotkám, v pátek dorazil na neohlášenou návštěvu americký ministr obrany James Mattis. Ten se setká s novým velitelem sil NATO Austinem Millerem a bude probírat možnosti zahájení mírových rozhovorů s Tálibánem, informovala agentura Reuters.

Kábul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký ministr obrany James Mattis | Foto: Joshua Roberts | Zdroj: Reuters

Mattis přiletěl do Kábulu v doprovodu šéfa sboru náčelníků armádních štábů generála Josepha Dunforda. Šéf Pentagonu před cestou novinářům v průběhu tohoto týdne řekl, že doufá v brzké zahájení mírových jednání s islamistickým hnutím ovládajícím část země.

Američtí diplomaté se sešli na přímém jednání s afghánským Tálibánem

Číst článek

„V současnosti již existuje určitý rámec, byly otevřeny komunikační kanály,“ uvedl.

Představitelé amerického ministerstva zahraničí se v průběhu léta v Kataru sešli se zástupci Tálibánu, aby jednali o podmínkách zahájení konkrétních mírových rozhovorů.

Ve stejné době však radikálové podnikli řadu útoků proti afghánským i aliančním silám, z nichž jeden skončil před měsícem smrtí tří českých vojáků.

Američtí představitelé přitom zdůrazňují, že důvodem k optimismu je krátkodobé příměří, k němuž se letos v červnu islamistické hnutí zavázalo.

Mattis se v pátek setká s Millerem, který nastoupil do čela spojeneckých sil v době, kdy americký prezident Donald Trump představil novou důraznější strategii pro Afghánistán.

Po letech stahování amerických vojáků ze země to vedlo k opětovnému zvýšení jejich počtu z 8400 na nynějších zhruba 14 000. Celkově velí Miller přibližně 16 000 příslušníkům aliančních sil v zemi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme