Ministr Schäuble sklidil kritiku za návrh sestřelovat unesená letadla

Ostrou kritiku vyvolal na německé politické scéně návrh ministra vnitra sestřelovat v krajních případech letadla unesená teroristy. Wolfgang Schäuble už jednou s podobným plánem neuspěl u Ústavního soudu. Tentokrát chce ministr únos letadla teroristy označit za "mimořádný právní stav".

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

letadlo | Foto: Alexandr Pícha

Schäuble s ohledem na atentáty z 11. září považuje teroristické útoky za válečný akt, respektive válku připomínající právní stav. Ministr si představuje, že by se do německé ústavy zakotvil pojem "zdánlivé obrany státu," který by stíhačky bundeswehru opravňoval sestřelit letoun, který se nachází v rukou teroristů. Spolkový ústavní soud ale Schäubleho zákonodárnou iniciativu už jednou označil za neslučitelnou se základním zákonem.

"Nedokážu si představit, že by SPD takový návrh podpořila," torpéduje plány ministra vnitra za CDU koaliční partner, sociální demokrat Dieter Wiefelspütz. K němu se v televizi ARD přidal i předseda Strany Zelených Reinhard Bütikofer. "Pan ministr se teď snaží najít zadní vchod, kterým by jasná slova Ústavního soudu obešel, a to se mu nepodaří."

Jiří Hošek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme