Ministr Schwarzenberg jedná ve Washingtonu o vízech a radaru

Zrušení víz pro občany České republiky dál podporuje americká administrativa. Ve Washingtonu to prohlásil šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg po jednání s ministrem pro vnitřní bezpečnost Michaelem Chertoffem. Nejdůležitější je teď to, v jaké podobě Kongres schválí balík zákonů o bezpečnostních opatřeních a bezvízovém styku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Schwarzenberg | Foto: Karel Schwarzenberg

Ministr Chertoff ujistil šéfa české diplomacie Karla Schwarzenberga, že přijetí bezvízového styku pro Českou republiku je v Kongresu na dobré cestě. Podle konzultací českých diplomatů s americkou administrativou existují i další možnosti pro případ, kdyby se teď Sněmovna reprezentantů a Senát nedohodly. Administrativa prezidenta Bushe by v takovém případě nejspíše protlačovala v Kongresu rozšíření bezvízového styku prostřednictvím jiných průchodných zákonů.

Americká žádost o umístění radarové základny protiraketového systému na území České republiky - to bylo téma, o němž česká delegace ve Washingtonu jednala s poradcem prezidenta Bushe pro národní bezpečnost Stephenem Hadleyem. Český ministr zahraničí vyslovil pozitivní stanovisko, ale v detailech nechtěl předbíhat dvoustranné rozhovory, které začnou v květnu.

Karel Schwarzenberg řekl Českému rozhlasu, že Washington zatím bude jednat bilaterálně zvlášť s Českem a zvlášť s Polskem. Zájmy obou zemí se nijak nekříží a v případě potřeby je možné kdykoliv vést i třístranné rozhovory, zatím to ale není potřeba. Pokud jde protivzdušnou obranu základny proti raketám kratšího doletu, Česko k tomu má k dispozici vlastní prostředky a zajistí je také společné síly Severoatlantické aliance.

Alexandr Pícha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme