Ministr Schwarzenberg odmítl úvahy o zkrácení českého předsednictví v EU

Rotace předsednictví v Evropské unii by měla být podle šéfa české diplomacie zachovaná. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg odmítl spekulace rakouského deníku Kurier o možnosti prodloužení francouzského předsednictví v Evropské unii na úkor Česka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ministr zahraničí Karel Schwarzenberg | Foto: Marián Vojtek

Ministr Schwarzenberg připustil, že v Unii existuje určitá skepse ohledně toho, jestli si dokážeme poradit s tak velkými výzvami, jako jsou finančně hospodářská krize, irské odmítnutí Lisabonské smlouvy nebo situace v Gruzii.

Francouzské předsednictví si získává uznání díky rozhodnému jednání prezidenta Nicolase Sarkozyho hlavně v případě řešení konfliktu v Gruzii, nebo při současné finanční krizi. K úvahám o tom, že by Česko mohlo přijít o předsednictví a prodloužila se vláda Francie v Unii, ministr Schwarzenberg uvedl:

"Pravidla Evropské unie jsou pravidla Evropské unie, a ta se budou dodržovat. My ještě nejsme tak dobře známí. Je pravda, že nejsme zrovna velmoc a že se musíme vypořádat s problémy, které teď budou na stole během našeho předsednictví. To je pravda. Nebudeme to mít lehké. Také se tudíž na to velmi pečlivě připravujeme," řekl šéf české diplomacie.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme