Ministr Schwarzenberg se setká s Hillary Clintonovou

Afghánistán, dostavba Temelína a absence amerického velvyslance v Praze by měly být jedním z témat, o kterých chce právě dnes ve Washingtonu mluvit český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg s americkou kolegyní Hillary Clintonovou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Schwarzenberg (TOP 09) před znovuzvolením do funkce ministra zahraniční | Foto: Tomáš Adamec

Ministr Schwarzenberg poslal Hillary Clintonové před svou návštěvou dopis. V něm nastínil, co ho bude zajímat.

Jeho setkání s šéfkou americké diplomacie je prvním oficiálním kontaktem Nečasovy vlády s americkou administrativou na ministerské úrovni.

Přehrát

00:00 / 00:00

Americký zpravodaj ČRo Vít Pohanka upřesňuje v Ranním Radiožurnálu hlavní témata schůzky ministra Schwarzenberga s Hillary Clintonovou

Schwarzenberg se chce před svou americkou kolegyní zmínit o plánech české vlády o navýšení počtu českých vojáků v Afghánistánu z 550 na zhruba 730. Je možné, že vláda stihne tento návrh schválit ještě před tím, než se ministři zahraničí setkají.

Měli by jednat také o českých bitevnících L159, které mají americké součástky, a americká vláda proto může nesouhlasit s jejich prodejem do určitých zemí.

O zakázku na dostavbu Temelína v hodnotě skoro půl bilionu korun má mimo jiné zájem americká společnost Westinghouse.

„To je samozřejmě výhodná pozice. Nicméně v českém zájmu je, abychom dopředu nikomu nic neslíbili. Aby to bylo poctivé soutěžení mezi různými skupinami, které se o to ucházejí,“ uvedl ministr.

Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg se bude ve Washingtonu ptát na americký postoj vůči Evropě a NATO.

Na chybějícího velvyslance si ministr stěžovat nebude

Minulý týden se v americkém Senátu zkomplikovalo jmenování velvyslance v Praze, kde chybí už skoro dva roky. Ministr Schwarzenberg si ale Hillary Clintonové stěžovat nehodlá:

„To je americká záležitost, nebudu se k tomu vyjadřovat. Pouze doufám, že administrativa bude konat rychle. Buď aby se věc vyřešila, nebo aby se urychleně hledal nový velvyslanec. Pro nás je ale obtížné, že už dva roky nemáme amerického velvyslance v Praze.“

Schwarzenberg také sdělil, že Praha stojí o zřízení amerického „think tanku" instituce, která pomáhá politikům získat odborné zázemí. Podle ministra by však pomoc českého státu byla omezená.

„Když se podívám na státní pokladnu a na přebytek vládních budov, tak bychom snad nějaký barák mohli sehnat. Finance si musíme sehnat soukromé,“ řekl ministr.

Vít Pohanka, Lucie Maňourová, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme