Ministr Schwarzenberg varoval Izraelce před útokem na Írán

Ozbrojený útok nebo válka proti Íránu by byly katastrofou - izraelskému deníku Ha'arec to řekl český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Reagoval tak na úvahy kolující v Izraeli i ve Spojených státech, že útok proti Íránu je jedinou možností, jak tuto zemi zastavit v jejích údajných snahách vyrobit jadernou zbraň. Podle českého ministra je namísto toho potřeba vyvíjet na Teherán diplomatický tlak.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Ministr Schwarzenberg varoval před útokem na Írán, zároveň ale řekl, že chápe, proč Izrael o této možnosti hovoří a proč vojenský úder nevylučuje. Častá fráze izraelských činitelů zní, že v řešení íránského problému zůstávají ve hře všechny možnosti.

Schwarzenberg včera ukončil jednodenní návštěvu Izraele a palestinských území. Deník Ha'arec připomíná, že Česká republika čelí v rámci Evropské unie obvinění z přílišné náklonnosti vůči Izraeli. List dodává, že Schwarzenberg své sympatie k židovskému státu přesto nezakrývá a že při svých loňských sedmdesátinách se vydal na soukromou cestu do Izraele.

Marika Táborská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme