Ministr Schwarzenberg varoval Izraelce před útokem na Írán

Ozbrojený útok nebo válka proti Íránu by byly katastrofou - izraelskému deníku Ha'arec to řekl český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Reagoval tak na úvahy kolující v Izraeli i ve Spojených státech, že útok proti Íránu je jedinou možností, jak tuto zemi zastavit v jejích údajných snahách vyrobit jadernou zbraň. Podle českého ministra je namísto toho potřeba vyvíjet na Teherán diplomatický tlak.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg | Foto: Khalil Baalbaki

Ministr Schwarzenberg varoval před útokem na Írán, zároveň ale řekl, že chápe, proč Izrael o této možnosti hovoří a proč vojenský úder nevylučuje. Častá fráze izraelských činitelů zní, že v řešení íránského problému zůstávají ve hře všechny možnosti.

Schwarzenberg včera ukončil jednodenní návštěvu Izraele a palestinských území. Deník Ha'arec připomíná, že Česká republika čelí v rámci Evropské unie obvinění z přílišné náklonnosti vůči Izraeli. List dodává, že Schwarzenberg své sympatie k židovskému státu přesto nezakrývá a že při svých loňských sedmdesátinách se vydal na soukromou cestu do Izraele.

Marika Táborská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme