Ministr Svoboda jednal ve Vatikánu o česko-vatikánské smlouvě

Ministr zahraničí Cyril Svoboda se na Náměstí svatého Petra ve Vatikánu setkal s papežem Benediktem XVI. Se státním tajemníkem Lajolem pak šéf naší diplomacie jednal také o česko-vatikánské smlouvě, kterou naši poslanci zatím neratifikovali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vatikán

Vatikán | Foto: vaticano.s5.com

Setkání papeže s šéfem naší diplomacie bylo krátké - trvalo jen desítky vteřin a došlo k němu krátce po skončení generální audience, které se na Svatopetrském náměstí účastnilo na 100 tisíc lidí. O česko-vatikánské smlouvě pak ministr Svoboda mluvil se státním tajemníkem pro styky Vatikánu Giovannim Lajolem.

"Svatý stolec je toho názoru, že česko-vatikánská smlouva nepotřebuje žádné další jednání, ale je připraven být nápomocen, pokud by to bylo zapotřebí, v dialogu, ve vysvětlení, co v textu té smlouvy je, a očekává, že ratifikační proces proběhne," řekl Svoboda.

Premiér Paroubek však uvedl, že přijetí smlouvy prozatím neplánuje. "Tak já si myslím, že už to není věc tohoto volebního období a že tuto věc bude řešit vláda, která bude mít k tomu nový mandát od voličů," vyjádřil se Paroubek.

Podle premiéra neexistence smlouvy nepůsobí Česku žádné velké problémy. "Než mít špatnou smlouvu, je dobré si počkat na ten vhodný čas a snažit se vytvořit smlouvu novou," řekl Českému rozhlasu Jiří Paroubek.

Česká republika je přitom jednou z mála evropských zemí, které ještě nemají smlouvu s Vatikánem uzavřenou. Nejblíže jsme k tomu byli v roce 2003. Návrh ale tehdy zamítli poslanci. Dokument má upravovat postavení římskokatolické a řeckokatolické církve v zemi.

Jan Šmíd, Helena Šulcová, Marika Táborská, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme