Ministr Svoboda navštíví západosúdánský Dárfúr

Do krizové súdánské provincie Dárfúr dnes míří šéf české diplomacie Cyril Svoboda. Přímo v jednom z uprchlických táborů se chce přesvědčit o bezpečnostní a humanitární situaci v regionu. Předá tam také finanční dar ve výši pěti miliónů korun určený na zmírnění dopadů krize.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cyril Svoboda | Foto: Jaromír Janev

Události v Dárfúru jsou považovány za nejhorší humanitární krizi dnešního světa. Cyril Svoboda by se o tom měl na vlastní kůži přesvědčit v jednom z uprchlických táborů v okolí El-Dženínu. Představiteli Úřadu Vysokého komisaře pro uprchlíky pak předá šek na 5 miliónů korun, což je polovina částky, kterou letos Česko na řešení dárfúrské katastrofy poskytne.

Tlak na její urychlené řešení by měl Cyril Svoboda, jakožto ministr zahraničí jedné z členských zemí EU, vyvinout i na politické scéně. Setkat by se měl se svým súdánským protějškem i s guvernérem Západního Dárfúru. Řeč by se mohla stočit i k otázce téměř 61 miliónů dolarů, které Súdán Česku dluží.

Súdánu se i přes značné úsilí nedaří zcela dostat z mezinárodní izolace, v níž se země ocitla na počátku devadesátých let. Etnické čistky v provincii Dárfúr doprovázené humanitární krizí obřích rozměrů vrhly súdánskou vládu ještě více zpět. Země, která mezi lety 1991 a 1996 hostila Usámu bin Ládina, stále figuruje na americkém seznamu států podporujících terorismus.

Jiří Hošek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme