Ministr Svoboda navštíví západosúdánský Dárfúr

Do krizové súdánské provincie Dárfúr dnes míří šéf české diplomacie Cyril Svoboda. Přímo v jednom z uprchlických táborů se chce přesvědčit o bezpečnostní a humanitární situaci v regionu. Předá tam také finanční dar ve výši pěti miliónů korun určený na zmírnění dopadů krize.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cyril Svoboda | Foto: Jaromír Janev

Události v Dárfúru jsou považovány za nejhorší humanitární krizi dnešního světa. Cyril Svoboda by se o tom měl na vlastní kůži přesvědčit v jednom z uprchlických táborů v okolí El-Dženínu. Představiteli Úřadu Vysokého komisaře pro uprchlíky pak předá šek na 5 miliónů korun, což je polovina částky, kterou letos Česko na řešení dárfúrské katastrofy poskytne.

Tlak na její urychlené řešení by měl Cyril Svoboda, jakožto ministr zahraničí jedné z členských zemí EU, vyvinout i na politické scéně. Setkat by se měl se svým súdánským protějškem i s guvernérem Západního Dárfúru. Řeč by se mohla stočit i k otázce téměř 61 miliónů dolarů, které Súdán Česku dluží.

Súdánu se i přes značné úsilí nedaří zcela dostat z mezinárodní izolace, v níž se země ocitla na počátku devadesátých let. Etnické čistky v provincii Dárfúr doprovázené humanitární krizí obřích rozměrů vrhly súdánskou vládu ještě více zpět. Země, která mezi lety 1991 a 1996 hostila Usámu bin Ládina, stále figuruje na americkém seznamu států podporujících terorismus.

Jiří Hošek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme