Ministr vnitra: Útočník měl ke střelbě na Fica politický motiv. Rozhodl se po prezidentských volbách

Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) na tiskové konferenci potvrdil, že atentát na Roberta Fica (Směr) spáchal 71letý muž z města Levice. Toho už dříve slovenská média identifikovala jako jistého Juraje C. Čin byl podle ministra politicky motivovaný, vyplývá to podle něj z prvotního výslechu muže. Fico byl postřelen v Handlové, kde na výjezdním zasedání jednala slovenská vláda.

Banská Bystrica Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vpravo slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) po boku ministra obrany Roberta Kaliňáka (Směr)

Vpravo slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) po boku ministra obrany Roberta Kaliňáka (Směr) | Foto: Bernadett Szabo | Zdroj: Reuters

„Vyšetřování stále probíhá. Můžu ale otevřeně říct, že tento atentát byl politicky motivovaný a rozhodnutí pachatele se zrodilo těsně po prezidentských volbách,“ řekl Šutaj Eštok.

Největší radikálové vládní koalice obvinili z atentátu na Fica média a opozici, která ale vyzývá ke zklidnění

Číst článek

„Všechny vás prosím, abychom přestali hromadit útoky a projevy nenávisti, které směřují na ten nebo onen politický tábor. Z toho, co se rozpoutalo a mnozí jste zaseli, dnes vznikla bouřka. A my tu stojíme pomalu před prahem občanské války,“ řekl novinářům Šutaj Eštok.

Juraj C. dříve údajně pracoval v bezpečnostní agentuře v nákupním centru v Levicích, uvedl server noviny.sk. Tam se také údajně stal terčem útoku muže pod vlivem omamných látek.

Útočník podle politiků vystřelil na Fica celkem pětkrát. Premiér je stále na operačním sále. „Operace trvá už déle než 3,5 hodiny, jakékoliv podrobnější zdravotní informace budou moct být poskytnuté až následně. Je to skutečně velmi komplikovaný zdravotní stav,“ zdůraznil ministr obrany Robert Kaliňák (Směr).

‚Udělali jste z nás terče‘

O motivu útoku měli vládní politici nicméně jasno dlouho před večerní tiskovou konferencí. Místopředseda parlamentu Ľuboš Blaha (Směr) jen několik desítek minut po střelbě opozičním poslancům vzkázal: „Toto je vaše práce.“ Následovalo vzájemné vládně-opoziční překřikování. Podle Blahy a šéfa Slovenské národní strany (SNS) Andreje Danka za vše mohou také „liberální média“.

Místopředseda slovenského parlamentu byl tradičně velmi emocionální. „Udělali jste z nás všech terče, roky jste šířili strašidelnou nenávist. Tak moc jste nenáviděli, že nás lidé zvolili, že jste po nás šli jako po zvěři. Tohle jsou plody vaší práce. Kvůli vám premiér bojuje o život,“ burácel Blaha.

mst Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme