Ministr Vondra má v USA uzavřít dohodu o armádních zakázkách

Ministr obrany Alexandr Vondra je ve Washingtonu, kde se sejde se svým americkým protějškem Leonem Panettou. Uzavřít mají dohodu o armádních zakázkách a jednat se bude i o další účasti českých vojáků v Afghánistánu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr obrany Alexandr Vondra na tiskové konferenci v Libavé k budoucnosti tamního vojenského prostoru | Zdroj: ČTK

Uzavřením dohody by měly mít české zbrojařské firmy přístup k zakázkám amerického ministerstva obrany. Na jednáních doprovází Vondru asi desítka podnikatelů – zástupců společností, které by se mohly, nebo se už teď chtějí o zakázky v Americe ucházet.

„Chceme uzavřít jednání o dohodě o nákupech vojenského materiálu. Dohodu, která české firmy postaví na stejnou úroveň jako jiné západoevropské kontraktory a mohou se tu účastnit tendru pro armádu,“ upřesňuje ministr.

Přehrát

00:00 / 00:00

Cestu ministra Vondry ve Spojených státech sleduje zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka.mp3

Prodloužení české mise v Afghánistánu navrhne Alexandr Vondra zřejmě o dva roky. O tom, kolik vojáků z České republiky by v Afghánistánu mělo být v letech 2013 až 2014 ale mluvit nechtěl. Ministra ještě na toto téma čekají jednání a on sám o tom nyní nemá v jasnou představu.

Letadlo s ministrem Vondrou se ale na cestě do Washingtonu zdrželo, muselo neplánovaně mezipřistát. Nad Atlantikem vály letadlům, která směřovala na americký kontinent extremně silné protivětry.

Vládní airbus neměl dost pohonných hmot, aby doletěl až do Washingtonu s bezpečnou rezervou. Proto musel mezipřistát v Bangoru ve státě Maine a potom pokračovat do Washingtonu.

Vít Pohanka, Jakub Viliš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme