Plán jako od Fantomase. Francouz se převlékl za ministra Le Driana, vylákal z lidí 190 milionů korun

Podvod hodný filmového zpracování. Takhle francouzská televize France 3 popisuje pozadí aféry, která v úterý zamířila k soudu v Paříži. Skupina sedmi lidí čelí obvinění, že jednoho ze svých společníků pomocí silikonové masky převlékli za někdejšího ministra obrany Jeana-Yvesa Le Driana. Falešný politik pak ze známých osobností vylákal desítky milionů eur.

Tento článek je více než rok starý.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian

Ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian | Foto: Mohamed Abd El Ghany | Zdroj: Reuters

Bylo to vymyšlené v podstatě velmi jednoduše. Podvodníci převlékli jednoho ze svých kumpánu za někdejšího ministra obrany, teď ministra zahraničí Jeana-Yvesa Le Driana. Nasadili mu silikonovou masku, oblek, kravatu, brýle a patřičně vyzdobili i jeho kancelář a pak přes Skype volali vlivným a bohatým osobnostem.

null

null

„Viděl jsem ministra sedícího za stolem. Za ním byla francouzská vlajka a i vlajka Evropské unie. Nebylo tam moc světla a navíc seděl asi tři metry od kamery,“ popsal televizi France 3 majitel vinařství Chateau Gaudet – Guy-Petrus Lignac. Podvodníci po něm chtěli stovky tisíc eur.

Když falešnému ministrovi řekl, že takový obnos nemá, tak mu začal vyhrožovat. „Ministr, který vám řekne, že na vás pošle daňovou kontrolu, protože mu nechcete dát peníze – to je neuvěřitelné a nepravděpodobné,“ dodal.

150 lidí za čtyři roky

V hotelu na severu Francie zavraždili čečenského blogera. Opozičník vystupoval proti Kadyrovovi

Číst článek

Skupina začala s podvodem v roce 2015 a od té doby obvolali na 150 lidí. Byl mezi nimi třeba pařížský arcibiskup nebo generální ředitel nadnárodní skupiny Lafarge. Dotyčným vysvětlovali, že peníze potřebují na výkupné pro francouzské občany, a že jim stát peníze později vrátí.

Falešného ministra prozradilo mimo jiné to, že když telefonoval s gabonským prezidentem, tak mu vykal. Ve skutečnosti si ale politici tykají.

Mezi těmi, kteří skupině naletěli, byli například vlastnice známého francouzského vinařství Chateau Margot nebo šejk Karim Aga Khan. Ten podvodníkům uvěřil v roce 2016 a poslal jim v přepočtu přes půl miliardy korun na účty v Polsku a v Číně. Tři z pěti plateb se podařilo zmrazit. Přesto zmizelo v přepočtu přes 190 milionů korun.

Mezi hlavní podezřelé potom patří čtyřiapadesátiletý muž z francouzsko-izraelskými kořeny Gilbert Chikli. Ten už byl v minulosti za podobné podvody v nepřítomnosti odsouzený a to k sedmi letům vězení a pokutě v přepočtu přes 25 milionů korun.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme