Ministr zahraničí Kerry míří na Kubu, v Havaně po 50 letech otevře americkou ambasádu

Nad Havanou se dnes po více než padesáti letech zatřepotá americká vlajka. Ministr zahraničí John Kerry přijíždí slavnostně otevřít ambasádu Spojených států. Návštěva nejvýše postaveného amerického diplomata je sama o sobě historickou událostí, jaká neměla obdoby po desítky let.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova americké ambasády v Havaně

Budova americké ambasády v Havaně | Zdroj: Reuters

Před sedmipatrovou budovou, která desítky let zosobňovala nepřátelství a nesmiřitelnost vyhrocených pólů studené války, vládne čilý shon.

Dělníci finišují s posledními přípravami, vyrovnávají sezení, chystají pódium tak, aby zhruba stovka hostů mohla důstojně oslavit historický moment.

Až nad ambasádou zavlaje po více než 50 letech americká vlajka, jedna kapitola se uzavře. A vysoká budova kubánským režimem dlouho nenáviděná se stane symbolem naděje a budoucnosti.

Třicetiletý Pablo je přesvědčený o tom, že změny měly přijít už dávno. Obyvatel Havany, který se jako mnozí další probíjí, jak se dá, věří, že Kubánci budou těžit z bližších vztahů se sousedem, který byl desetiletí tak daleko, i když tak blízko. Na Floridu je to z Kuby přes moře pouhých 140 kilometrů.

Změnu schvalují i tváře režimu

Padesátník Gerardo je téhož názoru. Kubánec, který v 80. letech působil ve východoněmeckém ústavu Maxe Plancka, si dnes vydělává jako taxikář.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Kubě se po 50 letech otvírá ambasáda USA. Co na to říkají Kubánci, zjišťovala v Havaně zpravodajka Lenka Kabrhelová

Plynulou němčinou vysvětluje, že se potenciálního přílivu turistů ze Spojených států nemůže dočkat - nejen kvůli své vlastní práci, ale také kvůli chátrající Havaně. Architektonicky jedinečné místo podle něj nutně potřebuje investice, jinak unikátní staré město definitivně zkolabuje.

Oficiální změnu kurzu schvalují i prominentní tváře režimu. Jak Českému rozhlasu řekl syn Fidela Castra Alex, obnovení diplomatických vztahů s Washingtonem, dnes už bývalým nepřítelem, považuje za logický krok.

I na zahájení výstavy věnované kubánskému vůdci k čerstvě oslaveným 89. narozeninám, je zjevné, že se režim, který desetiletí tvrdě sešněrovával společnost a svobodu jejích občanů, nepromění přes noc.

V Havaně vrcholí přípravy na otevření americké ambasády | Foto: Reuters

Ale mnozí opatrně...

Mnozí z davu návštěvníků, kteří sem přišli obdivovat portréty zpodobňující Fidela Castra v nejrozličnějších podobách, o aktuálních změnách na trase Havana - Washington pro jistotu vůbec nechtějí mluvit. Byť pro oficiální místa je jasně pozitivním momentem, jak Českému rozhlasu potvrdil bývalý ministr zahraničí, letitý velvyslanec Kuby při OSN a muž číslo tři kubánského vedení Ricardo Alarcón.

Na obnovení diplomatických vztahů se dohodli prezidenti Spojených států a Kuby loni v prosinci. Prezident Barack Obama uvolnil řadu restrikcí, i když obchodní embargo je zatím dál v platnosti.

Obnovení diplomatických vztahů se Spojenými státy považuje zkušený diplomat za jasné vítězství Kuby, kterou se, jak je přesvědčený, Washingtonu v rámci amerického kontinentu nepodařilo izolovat.

Bližší vztahy a přímá komunikace podle něj je jednoznačným pozitivem - umožní oběma zemím mluvit spolu i o otázkách, na které mají zásadně odlišné názory. A těch je dál obrovské množství - lidskými právy a politickými svobodami počínaje, regionálními otázkami konče.

Nakolik symbolický den ztvrzující ukončení nepřátelství den může znamenat začátek skutečné změny i v tomto směru, to se Kubánci dozvědí až v příští kapitole.

Vztah USA - Kuba | Foto: Český rozhlas

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme