Rozvíjet regionální spolupráci je potřeba více než kdy jindy, uvedl Kulhánek na setkání ministrů zahraničí

Pro rozvoj spolupráce v regionu střední Evropy, a to nejen v souvislosti s koronavirovou krizí, se vyslovil český ministr zahraničí Jakub Kulhánek při pátečním setkání s partnery z Rakouska, Slovenska, Slovinska a Maďarska ve Vídni. Kulhánek zároveň zdůraznil význam očkování jako prostředku k návratu k běžnému způsobu života v období před vypuknutím epidemie nemoci covid-19.

Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jakub Kulhánek | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Potřebujeme rozvíjet regionální spolupráci více než kdy jindy. Regionální spolupráce není potřebná jen v boji proti pandemie covidu-19, ale může posílit i přeshraniční spolupráci a podporovat kontakty lidí,“ řekl Kulhánek na tiskové konferenci.

Ministr Kulhánek vyzval Nejedlého, aby odevzdal diplomatický pas. Odebrání požaduje i Babiš

Číst článek

Středoevropské země včetně České republiky navzdory postupujícímu očkování v posledním období čelí rychlejšímu tempu šíření koronavirové infekce.

„Jediná cesta, jak ochránit sebe, je očkovat se. Pokud můžete, očkujte se. Je to jediná cesta a naše jediná šance k návratu k našim životů, jak tomu bylo v období před pandemií,“ uvedl šéf české diplomacie.

Také nový rakouský ministr zahraničí Michael Linhart řekl, že byť epidemie covidu-19 neskončila, zmíněné země by se měly zaměřit na budoucnost.

„Musíme se dívat do budoucna, pohlížet na ekonomiku a obnovu hospodářství. My jako středně velké ekonomiky jsme velmi propojené a závislé na zahraničním obchodu,“ uvedl Linhart, který ve funkci šéfa rakouské diplomacie tento měsíci vystřídal Alexandera Schallenberga. Ten se stal novým kancléřem po demisi Sebastiana Kurze, jenž odstoupil po korupční aféře.

Konstruktivní jednání skupiny #C5 s @Michael Linhart, #PéterSzijjártó, @Anže Logar, @Ivan Korcok ve #Vídeň. Jednali jsme o postcovidové obnově našich ekonomik a prohlubování byznysové spolupráce v regionu a možnosti spolupráce na zviditelnění našeho regionu v #EU. @MFA Austria @Ekonomická diplomacie

15:31 – 22. 10. 2021

8 36

Ministři zahraničí Česka i Rakouska před novináři zdůraznili význam projektu Východního partnerství, který slouží ke sbližování EU se státy východní Evropy a Kavkazu. Kulhánek zopakoval, že podporuje uvalení dalších sankcí na běloruský režim.

Minsk nejnověji čelí kritice některých států EU za to, že zneužívá migraci pro odvetu za dřívější unijní sankce proti Bělorusku. Do projektu Východního partnerství se řadí také Bělorusko, jehož vláda letos členství ovšem pozastavila.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme