Ministr zahraničí Schwarzenberg jedná v Japonsku, navštíví i Fukušimu

Zatímco Česká republika chce rozvíjet jadernou energetiku, Japonsko po havárii ve Fukušimě diskutuje o jejím nahrazení obnovitelnými zdroji. A právě v době pokračujících protestů Japonců proti atomovým elektrárnám jedná v Tokiu šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Fukušima

Jaderná elektrárna Fukušima | Zdroj: ČTK

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg přijel do Tokia především vyjádřit podporu české republiky Japonsku zasaženému přírodní a jadernou katastrofou. Proto také navštíví postižené oblasti ve Fukušimě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš mluví o návštěvě ministra zahraničí Karla Schwarzenberga v Japonsku v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Otázka, zda jádro ano či ne, není tématem rozhovorů. Návštěva, která se uskutečňuje na pozvání japonské vlády, tak má spíš zintenzívnit vzájemné kontakty. Důležitá je i obchodní výměna, a to v oblasti vyspělých a IT technologií nebo vědy a techniky.

Japonsko až do havárie ve Fukušimě sázelo především na jadernou energii, dokonce z ní v budoucnu chtělo vyrábět až 50 procent elektřiny. Po březnově havárii se názor japonské veřejnosti radikálně změnil.

Zatímco před katastrofou podporovalo výrobu elektřiny v atomových elektrárnách kolem 60 procent obyvatel, nyní je 70 procent proti jádru a lidé proti němu prakticky neustále protestují, především v Tokiu. Japonská vláda zřejmě pod tlakem veřejnosti minimálně sníží podíl jaderné energetiky.

Robert Mikoláš, Petr Král, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme