Slovenským ministrem zahraničí bude diplomat Wlachovský. Čaputová vládu jmenuje v pondělí

Ministrem zahraničí ve slovenské úřednické vládě budoucího premiéra a dosavadního viceguvernéra centrální banky (NBS) Ľudovíta Ódora bude diplomat Miroslav Wlachovský. Ministerstvo financí povede nynější hlavní ekonom NBS Michal Horváth. Ministryní kultury bude někdejší ředitelka Opery Národního divadla a Státní opery v Česku Silvia Hroncová.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Wlachovský

Miroslav Wlachovský bude novým slovenským ministrem zahraničí | Zdroj: Profimedia

Seznam členů kabinetu odborníků v pátek poskytla prezidentská kancelář, prezidentka Zuzana Čaputová vládu jmenuje v pondělí. Úřednická vláda, první svého druhu v novodobé historii země, má dovést k zemi k zářijovým předčasným parlamentním volbám.

Wlachovský byl slovenským velvyslancem v Británii a v Dánsku, nyní je poradcem končícího premiéra Eduarda Hegera, jehož menšinové vládě sněmovna loni v prosinci vyslovila nedůvěru.

Úspěšný slovenský ekonom i pragmatik. Ódor bude v čele kabinetu liberálních i konzervativních odborníků

Číst článek

Funkce v úřednické vládě obsadí také některé další známé osobnosti. Například ministrem vnitra bude Ivan Šinko, který tuto funkci zastával již v letech 2001 a 2002 a později byl ministrem obrany. Hlavní slovenský veterinář Jozef Bíreš se stane ministrem zemědělství. Někdejší soudkyně a ombudsmanka Jana Dubovcová bude řídit ministerstvo spravedlnosti.

Ministrem dopravy prezidentka jmenuje někdejšího šéfa předního telekomunikačního operátora Orange Slovensko Pavola Lančariče. Ministerstva zdravotnictví a sociálních věcí povedou jako ministři jejich dosavadní státní tajemníci (náměstci).

V 16členném kabinetu budou čtyři ženy. Mezi nimi také vicepremiérka pro plán obnovy Lívia Vašáková, která tuto agendu měla dosud na starosti na úřadě vlády.

„Oceňuji že paní prezidentka do úřednické vlády vybrala lidi, kteří mohou pokračovat v tom dobrém, co dělala naše vláda – jde hlavně o pokračování v reformách z plánu obnovy a pomoc v době inflace a energetické krize,“ uvedl Heger v prohlášení.

Důvěra sněmovny

Zatím není zřejmé, zda úřednická vláda získá důvěru sněmovny, o kterou musí požádat do 30 dnů od svého jmenování. Podporu nové vládě zatím slíbila jen liberální strana Svoboda a Solidarita.

Naopak, Smer-sociální demokracie bývalého trojnásobného premiéra Roberta Fica a Hlas-sociální demokracie expremiéra Petera Pellegriniho hodlají ve sněmovně hlasovat proti nové vládě.

Obstrukce poslanců zablokovala schůzku k přesunutí slovenských voleb. Další pokus bude v úterý

Číst článek

Hegerův kabinet končí po kauze ohledně přiznání státní dotace pro firmu ministra zemědělství Samuela Vlčana, který pak minulý týden dal svou funkci k dispozici. Následně rezignoval i šéf diplomacie Rastislav Káčer.

To by po předchozích odchodech ministrů zdravotnictví a financí znamenalo, že Hegerova vláda by přišla od svého pádu už o čtvrtého ministra bez možnosti plnohodnotné náhrady. Do odvolané vlády totiž nelze jmenovat nové členy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme