Ministr zahraničí Talibanu se vzdal

V jihoafghánském Kandaháru byl zajat významný člen vedení Talibanu - ministr zahraničí v talibanské vládě Vakíl Ahmad Mutavakkil. Vzdal se sám a ihned poté byl předán Američanům, kteří vězní členy Talibanu a teroristické organizace Al-Káida na letišti nedaleko Kandaháru. Američané ho nyní vyslýchají. Jeho svědectví by mohlo významně přispět k dopadení vůdce Talibů mully Muhammada Umara, který se skrývá na neznámém místě v Afghánistánu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vakíl Ahmad Mutavakkil | Foto: ČTK/AP

Jak z Afghánistánu uvádí spolupracovnice Radiožurnálu z agentury Epicentrum Petra Procházková, Mutavakkil byl jedním z nejbližších stoupenců Umara. Ten dokázal koncem loňského roku uprchnout z obklíčeného Kandaháru a naposledy byl viděn v sousední provincii Hilmand, kde opět jako zázrakem ujel z obklíčení na motocyklu a od té chvíle ho nikdo nespatřil. Americké velení prohlašuje, že dokud bude vůdce Talibanu a šéf Al-Káidy Usáma bin Ládin na svobodě, nemůže být protiteroristická operace v Afghánistánu úspěšně zakončena.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Procházková o zadržení Mutavakkila

To, že se Vakíl Ahmad Mutavakkil v pátek vzdal a byl předán americké armádě, později potvrdil ministr zahraničí prozatímní kábulské vlády Abdulláh Abdullah. Podle jeho slov se jedná o válečného zločince, který musí být postaven před soud.

Prozatímní afghánská vláda osvobodila 320 vězněných příslušníků hnutí Taliban. Na slavnosti před prezidentským palácem v Kábulu premiér Hamíd Karzáí prohlásil, že jsou nevinní a že byli propuštěni na svobodu na základě amnestie pro prosté bojovníky Talibanu. Karzáí bývalé vězně varoval, že nesmějí znovu vzít do rukou zbraň a že si musí najít práci.

Zdenka Turková, Marika Táborská, Petra Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme