Ministr Zaorálek jednal v Íránu o vzájemných vztazích, migraci a hrozbě terorismu

Česko navazuje s Íránem nové vztahy. Ministři zahraničí obou zemí Lubomír Zaorálek (ČSSD) a Mohammed Džavád Zaríf se v Teheránu shodli i na tom, že proti hrozbě takzvaného Islámského státu je třeba bojovat společně. Jde vůbec o první návštěvu šéfa české diplomacie v Íránu. Podle Zaorálka připravované zrušení sankcí vůči Teheránu otevírá cestu nejen k ekonomické a politické spolupráci, ale i ke stabilizaci situace v Iráku a Sýrii.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek jednal v Teheránu se svým íránským protějškem Mohammedem Džavádem Zarífem

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek jednal v Teheránu se svým íránským protějškem Mohammedem Džavádem Zarífem | Foto: Robert Mikoláš

„Česká republika jednoznačně vítá dohodu, která byla učiněna ve Vídni, o íránském jaderném programu, protože dle nás vytváří šanci na nové a lepší vzájemné vztahy mezi Íránem a Západem,“ prohlásil po jednání obou ministrů šéf české diplomacie.

Jak Lubomír Zaorálek připomněl, současná cesta do Íránu, které se účastní i přes padesát zástupců českých firem, se uskutečňuje v roce 90. výročí navázání vztahů mezi Prahou a Teheránem. A její význam potvrdil i íránský ministr zahraničí - podle Zarífa jde o nový začátek ve vztazích mezi oběma zeměmi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česko navazuje nové vztahy s Íránem. Historickou cestu ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka sleduje zpravodaj ČRo Robert Mikoláš

Česká republika také může přispět k modernizaci Íránu, kde dodnes existuje důvěra k českým firmám, a to i vzhledem k minulosti, kdy spolu oba státy udržovaly čilé styky.

Teherán má zájem například o budování dopravní infrastruktury, mimochodem v zemi už funguje české zabezpečovací zařízení pro železnice, a dále třeba o ekologické provozy. Podle obou ministrů je však důležité i samotné zlepšení vztahů mezi Íránem a Západem, hlavně kvůli situaci na Blízkém východě, odkud před válkou prchají zejména do Evropy statisíce lidí.

Zaorálek: Sjednotit síly k nastolení míru

Podle ministra zahraničí Íránu vedla k násilí a nárůstu extremismu na Blízkém východě politika Spojených států a jejich spojenců. Zaríf pak dodal, že místo podněcování k násilí a pokračování politiky, která vedla k rozpoutání konfliktu, je nezbytné, aby všichni včetně Saúdské Arábie vnímali realitu situace v dané zemi.

Teherán podporuje šíitské milice bojující proti hnutí Islámský stát v Iráku a také jednotky syrského prezidenta Asada.

Šéf české diplomacie pak prohlásil, že k nastolení míru je nutné - s výjimkou zločinců z hnutí Islámský stát - sjednotit politické síly a vytvořit podmínky, aby došlo k obnově států na základě voleb.

„Já se domnívám, že je třeba vytvořit předpoklady pro to, aby takové politické řešení mohlo vzniknout. Do této chvíle například v Sýrii se ukazuje, že všechny ty pokusy byly víceméně neúspěšné, a je třeba v něčem pravděpodobně i přehodnotit dosavadní přístup a hledat takový způsob, abychom zahrnuli do toho řešení i ty, bez kterých se zřejmě řešení najít nedá,“ řekl Zaorálek.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme