Rezignace kvůli polibku. Britský ministr zdravotnictví odstoupil, porušil pravidlo bezpečného odstupu

Britský ministr zdravotnictví Matt Hancock rezignoval. V pátek přiznal, že porušil pravidla proti šíření koronaviru, když líbal a objímal svoji poradkyni. Jeho rezignaci potvrdila kancelář premiéra Borise Johnsona. Ten místo Hancocka do funkce jmenoval Sajida Javida, který v minulosti vedl resorty vnitra a financí.

Londýn (Aktualizováno: 22:45 26. 6. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský ministr zdravotnictví Matt Hancock | Foto: Hannah Mckay | Zdroj: Reuters

Bulvární list The Sun tento týden zveřejnil snímek z bezpečnostní kamery z Hancockovy kanceláře, na němž ministr líbá a tiskne k sobě svoji poradkyni Ginu Coladangelovou. Záběr pochází z května, z období před uvolněním pravidel nařizujících bezpečný odstup mezi lidmi, kteří spolu nežijí ve stejné domácnosti.

Feri rezignoval po nařčení ze sexuálního násilí na svůj poslanecký mandát, na podzim nebude kandidovat

Číst článek

„Vůči lidem, kteří během této pandemie tolik ztratili, musíme být poctiví v situacích, kdy je zklameme,“ napsal Hancock v rezignačním dopisu. Premiér Johnson mu odpověděl, že ho mrzí, že odchází a že by na práci, jakou na ministerstvu odvedl, měl být „nesmírně hrdý“.

Agentura Reuters připomíná, že Hancock hrál hlavní roli v boji britské vlády s pandemií, často vystupoval v televizi i v rozhlase a apeloval na lidi, aby ve snaze zastavit šíření nákazy dodržovali všechna pravidla.

Hancock se s Coladangelovou zná od dob studií na univerzitě a svou poradkyní ji jmenoval loni na podzim. Poté, co vyšlo najevo, že spolu mají milenecký vztah, se ocitl pod tlakem opozice, aby rezignoval. Labouristé a liberální demokraté mu vytýkali střet zájmů i porušení protikoronavirových pravidel. Hancock se v pátek za nedodržení opatření omluvil a uvedl, že se nadále bude dělat vše pro to, aby pomohl vyvést Británii z pandemie covidu-19.

Šéf labouristů Keir Starmer na twitteru napsal, že je dobře, že Hancock odchází. „Ale Boris Johnson mu měl dát padáka,“ dodal.

V Británii, která má asi 66,7 milionu obyvatel, zemřelo 128 330 lidí s koronavirem, což je v absolutních číslech nejvíce v Evropě. Hancock, který byl ministrem zdravotnictví skoro tři roky, sklidil kritiku za to, jak pandemii řešil v její počáteční fázi. Pozici Johnsonovy vlády ale posílil rychlý postup očkování proti covidu-19. První dávku vakcíny již dostalo 84 procent dospělých, druhou pak 61 procent dospělé populace.

Hancock není jediným ministrem zdravotnictví, jenž přišel o křeslo kvůli nedodržování pravidel, která sám nastavil. V Česku loni v říjnu na tuto funkci rezignoval Roman Prymula poté, co deník Blesk zveřejnil fotografie, jak v nočních hodinách opouští restauraci. Tyto provozy přitom v té době musely být kvůli koronaviru uzavřené.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme