Irský ministr rezignoval. Zúčastnil se galavečera, kde měla být porušena opatření proti šíření koronaviru

Irský ministr zemědělství Dara Calleary rezignoval. Stalo se tak poté, co se jako jeden z 80 hostů zúčastnil slavnostní golfové večeře. V zemi se ale podle opatření, které vláda vydala pouhý den před akcí, může hromadných událostí účastnit maximálně 50 lidí. Galavečer proto prověřuje policie, napsal britský deník The Guardian.

Dublin (Aktualizováno: 20:30 21. 8. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Irský ministr zemědělství Dara Calleary rezignoval. Stalo se tak poté, co se jako jeden z 80 hostů zúčastnil golfové večeře.

Irský ministr zemědělství Dara Calleary rezignoval. Stalo se tak poté, co se jako jeden z 80 hostů zúčastnil golfové večeře. | Foto: Lorraine O'Sullivan | Zdroj: Reuters

„Chci se všem omluvit. Poškodil jsem národní snahy zastavit virus. Vím, že jsem mnoho lidí zklamal, naštval nebo přivedl do stresové situace,“ omluvil se Calleary podle serveru The Guardian v lokálnímu rádiu.

Golfového galavečera v hotelu v Clifdenu se zúčastnilo celkem 80 hostů. Bylo mezi nimi hned několik politiků. Kromě Callearyho například Evropský komisař pro obchod Phil Hogan. 

Calleary se za své chování posléze kál i na twitteru. Na jeho tweet zareagovaly během dvou hodin téměř 2000 lidí. Mnozí z nich byli naštvaní, protože se golfový večírek konal, ačkoliv ostatní museli rušit svatby a dovolené. 

37 dnů ve funkci

Ministr v reakci na skandál nabídl svoji funkci a premiér Micheál Martin jeho rezignaci přijal. „Jeho účast byla chyba. Rezignace byla tím správným rozhodnutím pro tuto zemi,“ prohlásil. 

Rezignace přichází pouze 37 dní po jeho jmenování. Svého předchůzce nahradil poté, co byl Barry Cowen propuštěn kvůli řízení v opilosti.

Skandál si v Irsku podle agentury ČTK vyžádal i další politické oběti. Vicepremiér Leo Varadkar oznámil, že zbavil členství ve své straně Fine Gael tři senátory, kteří se večeře také účastnili. Jedním z nich je Jerry Buttimer, který opustil funkci místopředsedy Senátu. Tři zákonodárci pak museli opustit premiérovu stranu Fianna Fáil.

Opozice volá i po rezignaci Phila Hogana. Ten se na svém twitteru hájil tím, že se akce účastnil „v přesvědčení, že byli organizátoři a dotyčný hotel ujištěni, že přijatá opatření jsou v souladu s vládními pravidly“. Zdůraznil, že splnil i všechny karanténní požadavky.

Policie případ vyšetřuje

Podle deníku The Irish Times, jemuž informace poskytl jeden z účastníků večeře, na místě nebyla žádná bezpečnostní opatření. Lidé nedodržovali rozestupy, podávali si ruce a nikdo neměl zakrytá ústa a nos rouškou. Vše proto prověřuje policie.

Měnící se koronavirová opatření v Evropě. Které země pravidla opět zpřísňují a kde se naopak dál uvolňuje?

Číst článek

Agentura ČTK připomněla, že v Irsku, které má 4,9 milionu obyvatel, se podle americké Univerzity Johnse Hopkinse nakazilo koronavirem už více než 27 tisíc lidí. S covidem-19 tu zemřelo 1776 pacientů.

Vrchol epidemie země zaznamenala v dubnu, v červnu a červenci se díky velmi přísným opatřením počet nakažených pohyboval v řádu několika desítek denně.

Od konce července ale lidí s pozitivním testem opět přibývá, vláda proto znovuzavedla některá opatření. která mají šíření viru zamezit. Patří mezi ně například zákaz hromadných akcí nad 50 osob.

Irská opatření jsou tak momentálně jedna z nejrestriktivnějších v Evropě a vláda za ně byla v posledních dnech kritizována. Mnozí opatření označují za špatně komunikovaná směrem k veřejnosti a protichůdná.

Julie Vinklová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme