Ministrem energetiky USA se má stát nositel Nobelovy ceny Steven Chu

Budoucí prezident USA Barack Obama chce jmenovat ministrem energetiky uznávaného vědce Stevena Chu. Ten získal před jedenácti lety Nobelovu cenu za fyziku a je známým obhájcem hledání alternativních zdrojů energie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Penssylvania Avenue a Kongres ve Washingtonu | Foto: Alexandr Pícha

Barack Obama chce do výzkumu a vývoje alternativních zdrojů energie investovat miliardy dolarů. Označuje to za jeden z prostředků, jak zvýšit zaměstnanost. Steven Chu, který by mu v tom měl pomáhat, je profesorem fyziky na univerzitě Berkeley v Kalifornii.

Nastupující prezident dnes má oznámit také nominaci dalších lidí, kteří budou mít na starosti energetiku a životní prostředí. Podle Obamových představ by měly vládní úřady v těchto dvou oblastech velmi úzce spolupracovat.

Barack Obama už nominoval ministra pro válečné veterány. Bude jím 523204Eric Shinseki, generál japonsko-amerického původu. Budoucím americkým ministrem obchodu byl už dřív nominovaný Bill Richardson, nynější guvernér Nového Mexika, který je zase hispánského původu.

Manželka bývalého prezidenta Hillary Clintonová, původní soupeřka Baracka Obamy v boji o prezidentskou nominaci, pak bude americkou ministryní zahraničí. Na ministerstvu obrany zůstane současný šéf Pentagonu Robert Gates, jmenovaný před dvěma lety dosluhujícím prezidentem Georgem Busem.

Vít Pohanka, Katka Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme