Ministři EU se hádají o dotace zemědělcům

Ministři zahraničí Evropské unie se snaží odblokovat jednání s kandidátskými státy o zemědělství. Unie se už půl roku není schopna dohodnout, zda bude vyplácet po rozšíření farmářům z České republiky a dalších nových zemí stejné dotace, jaké mají rolníci z členských zemí současné patnáctky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

žně | Foto: Jan Rosenauer

Evropská unie je rozdělená na dva tábory: Německo, Nizozemí, Švédsko a Velká Británie pokládají současnou zemědělskou politiku EU za nákladný projekt a chtějí její zeštíhlení. Proto se stavějí proti tomu, aby farmáři z kandidátských zemí dostávali takzvané přímé platby. To jsou dotace vyplácené za to, že rolníci dodržují stanovené kvóty výroby.

Naproti tomu Francie a Španělsko na zasedání ministrů zahraničí EU podporují vyplácení všech dotací zemědělcům z kandidátských zemí. Obávají se totiž, že pokud o dotace přijdou v prvních letech po rozšíření noví členové, zesílil by tlak na reformu zemědělské politiky EU. A to by Francii a Španělsko připravilo o několik miliard EUR.

Markéta Kaclová, Milan Fridrich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme