'Ostře odsoudí použití chemických zbraní.' Unijní ministři zahraničí jednají o situaci v Sýrii

Porušování zákazu chemických zbraní zašlo v Sýrii podle britského ministra zahraničí Borise Johnsona příliš daleko. Víkendový útok Spojených států, Francie a Velké Británie na syrská zařízení proto považuje za naprosto správný. Johnson to řekl před začátkem jednání s unijními kolegy o situaci v Sýrii.

Lucemburk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakety nad Sýrií | Zdroj: ČTK

Podle šéfky unijní diplomacie Federiky Mogheriniové ministři znovu ostře odsoudí použití chemických zbraní syrským režimem. Měli by také podpořit sobotní úder tří západních mocností na syrské cíle jako mimořádné opatření, jak zamezit dalším chemickým útokům na civilisty.

Německý ministr zahraničí Heiko Maas přivítal, že po zásahu Západu nedošlo k vyhrocení situace. Za nutné teď spolu s dalšími ministry považuje zastavení bojů a nalezení politického řešení konfliktu v Sýrii. Bez Ruska jako hlavního spojence Damašku to ale nepůjde, poznamenal šéf německé diplomacie.

Ministři zahraničí jednají také o vztazích s Ruskem po otravě bývalého agenta Skripala a hromadném vypovězení diplomatů. Na programu mají i debatu o Íránu, jeho jaderném programu a roli v regionu. Teherán patří s Moskvou ke klíčovým podporovatelům syrského režimu.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme