Ministři G5 se neshodli na záchytných střediscích pro migranty

Otázka ilegální migrace ze severní Afriky do Evropy zůstává otevřená. Ministři vnitra skupiny G5, kterou tvoří Itálie, Německo, Francie, Británie a Španělsko, se nedokázali shodnout na vytvoření záchytných středisek, která by měla ztížit ilegální migraci do Evropské unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

uprchlíci

Projekt takzvaných evropských imigračních registrů měl za cíl už na území třetích zemí "odfiltrovat" mezi migranty ještě před jejich vstupem do Evropské unie teroristy a další nežádoucí osoby. Fakticky jde o vytvoření záchytných středisek konkrétně v oblasti severní Afriky.

Myšlenka německého ministra Otto Schilyho získala rozhodnou podporu Itálie, ale stejně rozhodně se proti ní staví Francie a Španělsko. Podle nich by to mělo nežádoucí následky a vedlo by ke spolčování lidí nenávidějících Evropu.

Jinak byl dnešní závěr dvoudenního jednání v severoitalské Florencii o boji proti ilegální migraci a terorismu ve znamení shody. Ministři vnitra konstatovali, že při vyhošťování osob podezřívaných z terorismu evropské země postupují téměř stejně. V budoucnosti hodlají plně sjednotit patřičné zákony a prohloubit vzájemnou výměnu informací o vyhoštěných osobách.

Účastníci se rovněž shodli na nezbytnosti zavést do evropských cestovních dokladů digitální podobenky držitelů, aby se usnadnila jejich identifikace. O zavedení dalších biometrických údajů, konkrétně digitálních otisků prstů, má rozhodnout následující schůzka G5.

Vědunka Lunardi, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme